Че прищявките на богатите нямат край е ясно. Това доказват и завещанията им...

Как започна всичко?

Смята се, че френският кардинал дьо Ришельо е първата известна фигура, сетила се да включи домашния си любимец в завещанието си. Злодеят от „Тримата мускетари" обожавал котки и още приживе създал приют за бездомни животни, по-добър дори от някои приюти за хора. Именно в негова полза той оставил огромното си състояние. Уви, след смъртта на Негово преосвещенство богатството му било разграбено, а съдбата на домашните му любимци- нерадостна.

Първото успешно завещание е направено в Русия през XIX век от Мария Леонтиева в полза на дворното куче Серко. Успехът се дължал не на липсата на заинтересовани наследници, които естествено обжалвали, а на градската управа, която била посочена за наследник на кучето- притежател на баснословната за тези времена сума от 100 хил. рубли.

В САЩ първият човек, направил завещание в полза на котките си, е Джонатан Джексън. По волята на собственика, след смъртта му котките получили удобен дом със спални, библиотека, концертна зала, в който се наслаждавали на приятни разходки по удобните покриви и нежна музика.

Какво ли не правят хора и животни за пари!

По неофициални данни само в САЩ съществуват над 1 млн. завещания в полза на домашни любимци.

Лондонският антиквар Бен Реа, собственик на 15 млн. лири и 15 котки, успял да устрои след кончината си „гладиаторска" битка на живот и смърт, определяйки за единствен свой наследник тази котка, която надживее другите. Последният герой и победител в историята станал котаракът Блеки.

Това е нищо спрямо следващата история. Милионерът и кинопродуцент Роджър Доркас завещал своите 65 млн. долара на милото си куче Максимилиан. Понеже песът имал човешки документи, завещанието си било съвсем легално. Съпругата на Доркас обаче нямала никакво желание да се примири с оставения й 1 цент. И се омъжила повторно... за Максимилиан- кучето с човешките документи.

Как живеят най-богатите

Да припомним, че според „Форбс" най-богатият домашен любимец в момента е немската овчарка Гюнтер IV със състояние от 328 млн. долара. С малката подробност, че той не е наследник на стопанката си графиня Карлота фон Либенщайн, а на баща си- Гюнтер III, който пък получил наследството от нея .

През 2000 г. опекуните на Гюнтер му подариха къща във Флорида за 7.5 млн. долара, купена не от кой да е, а от самата Мадона. То е собственик на „Гюнтер груп"- агенция за елитни недвижими имоти. Мести се между разкошните резиденции в Италия, Германия и Бахамите и изобщо живот си живее.

Шимпанзето Калу пък лиши съвсем не по своя воля австралийския спортист Франк О'Нийл от наследство в размер на 74 млн. долара. Жената на спортиста използвала отсъствието му за участие в Олимпиадата в Сидни, за да промени завещанието.

Знаменитата милионерка Леона Хамсли остави на своето куче наследство от 12 млн. долара. Понеже не живеем в тъмните времена на Ришельо, внукът на Хамсли не могъл просто да изрита кучето и да вземе парите на скъпата си баба, ами минал цялата процедура през съда. Така успял да отнеме цели 10 млн. от четириногото. В последствие бавачката на кучето пък заведе дело срещу него заради многобройните ухапвания. Трябва ли да споменаваме, че отнесе бая тлъста сума!?

През последната година пък бездомните котки в Стокхоум пък се сдобиха със състояние от 300 хил. евро. И от не защото пойната състоятелна шведка толкова ги обичала, а защото пропуснала да напише завещание. Случаят бил предаден на правителството, което решило да ремонтира с тях приюта за котки.

Звезди и котки

Няма ексцентричност, чужда на звездите. Включително и тази...

Шимпанзето Бъбъл на Майкъл Джекъсн е обезпечено с 2 млн. долара.

Персийските котки на Фреди Меркюри пък притежават пари, картини и дом, в който да прекарат спокойно старините си.

В дома на Ърнест Хемингуей в Ки-Уест и досега живеят 46 котешки наследници на неговата Снежка, подарена му преди 70 години от кап. Стенли Декстър.

Дрю Баримор пък е включила в завещанието си лабрадора Флоси, който след смъртта й ще живее в собствена къща за 3 млн. долара.