Дяволският брониран бръмбар (както подсказва и името му) може да издържи на най-различни брутални атаки, включително удар с клюн от птица, стъпкване от животни и дори прегазване от автомобил.

Учените изучават структурата на неговата обвивка, тъй като тя може да се окаже ключ за създаването на много по-устойчиви материали в архитектурата, самолетостроенето и много други индустрии, пише AP.

Какво обаче позволява на буболечката да устоява на толкова мощни физически атаки?

Дяволският брониран бръмбар дължи своята здравина най-вече на необичайната си външна обвивка, която е съставена от няколко слоя и наподобява мозайка.

Екип от учени от университета Пардю, начело с Пабло Заватиери, изследвали колко голям натиск може да понесе насекомото, което с големина около 2-3 сантиметра и се среща най-често в горите на Южна Калифорния.

Изследователите установили, че бръмбарът може да издържи компресия със сила, равна на 39 000 пъти собственото му тегло.

За един 100-килограмов човек, например, това би означавало да понесе натиск от близо 40 тона. Повечето буболечки загиват при три пъти по-слабо напрежение.

След това учените използвали електронен микроскоп с висока разделителна способност, за да изследват в детайли външната обвивка на бръмбара и да разберат какво я прави толкова здрава.

Оказва се, че както при повечето нелетящи насекоми, благодарение на еволюцията, хитиновата обвивка над крилата, която се нарича елитра, се е сраснала и е увеличила своята якост. Нейната структура наподобява мозайка, наредена в няколко слоя.

Така, при оказване на натиск върху нея, парченцата започват да се чупят едно по едно, което не позволява обвивката да бъде счупена от еднократен удар или притискане. Бронята на бръмбара просто се деформира леко, но без да се стига до фатални за него последствия.

Това нейно свойство може да бъде полезно на инженерите, които работят в авиоиндустрията и архитектурата. Те използват различни материали, които се прикрепват едни към други с помощта на болтове, нитове, заварки и т.н.

"Природата, в лицето на елитрата на дяволския брониран бръмбар, предлага много по-интересна и елегантна алтернатива", казва Пабло Заватиери.

Освен това, благодарение на свойството да се "чупи" постепенно, а не внезапно, деформациите в подобна структура могат да бъдат инспектирани много по-ефективно от гледна точка на безопасността.

Изследването на бръмбара е част от проект на американските военно-въздушни сили на стойност 8 милиона долара.

Той има за цел да изследва биологичните особености на някои видове, като обвивката на скаридите и рогата на овцете, които да помогнат за разработката на иновативни и устойчиви материали.

Според учените това е огромна стъпка напред, тъй като ще помогне на човечеството да стъпи върху това, което природата вече е направила и да го доразвие в още по-ефективни стрктури.