Броят на компаниите от развиващите се пазари, които са отменили първичните си публични предлагания на акции през 2008 г., е достигнал шестгодишен връх, като прогнозите са за допълнително влошаване на пазарните условия преди края на годината, информира Financial Times.

Общо 60 IPO-та на компании от развиващи се пазари на стойност 32.7 млрд. долара са били отменени от началото на годината, в сравнение с 26 предлагания на стойност 4.5 млрд. долара за същия период на миналата година, показват данни на Thomson Reuters.

Достатъчно много компании са подали документи за IPO до края на годината в развиващите се пазари, като стойността на предлаганията се очаква да е около 89.9 млрд. долара. Много от тях обаче може и да не се осъществят, смятат банкери.

Броят на IPO-та на стойност над 100 млн. долара е намалял значително, според Матю Коудър от Global Capital Markets в UBS.

Това обаче не се случва само на развиващите се пазари. Световният IPO пазар също не блести. Дори и обемите на предлаганията в САШ са паднали значително, казва финансистът.

Забавящият се растеж на световната икономика, покачващите се лихвени проценти в развиващите се пазари, разпродажбата на суровини и нарастващата политическа нестабилност в Източна Европа прогониха инвеститорите от фондовете за дялово инвестиране в развиващите се пазари. Инвеститорите са изтеглили 23 млрд. долара от подобни фондове в последните 12 седмици.

Войната между Русия и Грузия и опасенията за активна политическа намеса във втората затвориха IPO пазара за руски компании до края на годината.

В същото време драстичните спадове на фондовите пазари в Китай и Близкия Изток още повече охладиха ентусиазма на компаниите, желаещи да излязат на борсата, казват банкери.