В последните две десетилетия светът се е сдобил с над 900 милиардери, но според нов доклад бумът на милиардерите може би е към своя край.

Вълната на световното богатство, която създаде повечето от милиардерите по света през последните 20 г., може би ще приключи в следващото десетилетие или две, според доклад на UBS и PwC Billionaire.

По-слабият икономически растеж, особено на развиващите се пазари, и реакцията на правителствата на неравенството чрез по-високи данъци и регулации може да забави темпа на създаване на нови милиардери. Друг фактор е, че милиардерите са застаряващо поколение, като повечето от тях са на възраст над 60 г.

Вижте още: Най-младите милиардерки в света

„Богатите забогатяваха все повече през последните 20 г.," казва Джон Матюс от UBS. "Не мислим обаче, че тези неща се случват под формата на права линия. Това по-скоро е феномен под формата на буквата S."

Тази крива за милиардерите започна в периода между 1870 и 1910 г., когато новите индустрии, като стоманодобив, железници и индустриализацията, създадоха големи нови богатства. След Голямата депресия и Втората световна война обаче темпът на увеличаване на милиардерите тръгна рязко надолу, като в периода между 1930 и 1980 г. новосъздадените милиардери и мултимилионери са малцина.

Сега, според доклада, предстои нов подобен период.

Последният бум при милиардерите продължава над 20 години, като над 900 от 1 300-те милиардери по света са станали такива след 1995 г.

Според доклада обаче, редица фактори могат да спрат тази тенденция. Икономиките на развиващите се страни, и по-конкретно на Китай и другите страни от БРИК, се забавят. Реакцията на правителствата на неравенството може да доведе до по-високи данъци за богатите, както и по-големи регулации спрямо по-големите компании.

Ерата на ниските лихви и нарастващите цени на активите по света може да се промени, ако централните банки решат да затегнат политиката си, което може да доведе до понижаване на цените на активите.

Милиардерите също така са застаряващо поколение, като повечето от тях са на възраст над 60 г., което предполага, че богатството им ще намалее с прехвърлянето му на техните наследници и с раздаването му за благотворителност.