Щатската верига за бързо хранене Burger King вече няма да раздава играчки с детските менюта във Великобритания, след като беше поставена под натиск да ограничи пластмасовите отпадъци.

Веригата заведения също така насърчава клиентите си да носят стари пластмасови играчки, които са получили от там, които възнамерява да претопява, за да бъдат използвани за направата на други артикули.

Този ход идва, след като две деца в Хампшир организираха петиция, призовавайки Burger King и нейния конкурент McDonald's да спрат да раздават пластмасови играчки.

От McDonald's обявиха, че клиентите й ще могат да избират между играчка и плод.

Петицията, която беше организирана от 9-годишната Ела и 7-годишната Кейтли Макюън, призовава компаниите да "мислят за околната среда и да спрат да раздават пластмасови играчки с детските менюта", като събра над половин милион подписа, пише BBC.

"Децата си играят с пластмасовите играчки само няколко минути, преди те да бъдат изхвърлени, след което вредят на животните и замърсяват моретата."

Вместо това, те предлагат подаръците, които веригите за бързо хранане раздават, да бъдат призвеждани от устойчиви материали.

Часове преди Burger King да обяви промяна в политиката си, конкурентната McDonald's заяви, че няма планове да се отказва от играчките.

Вместо това, клиентите ще получават възможност да заменят играчката с плод, ако пожелаят.

От McDonald's също така ще изпробват вариант от следвщата година, при който родителите ще избират между книга и играчка.

"Подаръците осигуряват забавление на много семейства и деца. По тази причина организираме тези пробни периоди, за да предоставим на нашите клиенти избор. Те също така могат да изберат да не получават подарък въобще," казва Пол Помрой, главен изпълнителен директор на McDonald's за Великобритания и Ирландия.

От Burger King обаче заявиха, че искат да предприемат "значителни действия" по въпроса с пластмасовите отпадъци.

Веригата за бързо хранене ще предостави кошчета за събиране на стари пластмасови играчки в своите заведения. Този ход ще намали пластмасoвите отпадъци с 320 тона годишно, според компанията.