Вид плесен, която вирее във вътрешността на авариралия ядрен реактор в Чернобил, всъщност се храни с радиацията в централата.

Гъбичните организми могат да помогнат на науката в разработката на по-ефективни методи за предпазване от опасните радиационни лъчения, пише Daily Mail.

През 1991 г. - пет години след смъртоносната авария в атомната електроцентрала “Ленин” край украинския град Припят в СССР, учените откриват по стените на реактора гъбични организми с черен цвят.

Първоначално те са озадачени от факта, че в помещението, което все още е наситено с гама лъчи, могат да оцелеят живи организми. Оказва се обаче, че мухълът не само издържа на радиацията, но всъщност се “храни” с нея.

Причината е високото съдържание на пигмента меланин, който е отговорен и за тъмния цвят на човешката кожа. Той позволява на гъбичните организми да абсорбират радиационното лъчение и да го преобразуват в енергия по химичен път, подобно на фотосинтезата при растенията.

Учените наричат процеса “радиосинтеза” и започват да го изследват в детайли, тъй като той може да помогне за решаването на много проблеми, свързани с използването на радиацията– от страничните ефекти при лечението на онкозаболявания до системите за защита на служителите на атомните електроцентрали и пилотите.

Един от изследователите, които се занимават с проблема, е Кастури Венкатесваран от НАСА. Под негово ръководство работи екип, който отглежда подобна плесен на Международната космическа станция. Там нивата на радиационно облъчване са доста по-високи от тези на Земята.

Данните показват, че микроорганизмите, подложени на екстремни външни влияния, са способни да произвеждат различни молекули, които впоследствие могат да се извличат под формата на лекарства или други препарати и да се използват от хората, работещи с радиация.