7 юли е официалният празник на шоколада за Европейския съюз. Датата е избрана, защото на този ден през 1550 г. е доставена първата партида шоколад от Америка за Испания. И днес любимото лакомство е гвоздей в менюто на малки и големи. Вижте няколко любопитни факта за шоколада.

Американците са първенци по консумация на шоколад. Те инвестират близо 13 милиарда долара годишно в лакомството. В Европа най-много шоколад ядат датчаните – по 17 килограма годишно. Следват ги ирландците с 14 килограма.

Средно на година един човек изяжда близо 5.5 килограма шоколад. Консумацията му скача значително през есента и зимата.

Можете да свалите четири килограма на седмица с шоколадова диета. Трябва само да ядете по 100 гр черен шоколад на ден – разрешават се кафе, чай и вода, в допълнение.

Три четвърти от световното производство на какао днес е разположено в Западна Африка, като е предназначено най-вече за износ. Какао се произвежда от 3000 години в Мексико, Централна и Южна Америка.

Първият млечен шоколад е създаден от Хенри Нестле в Швейцария. Той добавя кондензирано мляко към сместа, от която се оформят шоколадовите блокчета.

Най-големият шоколад, приготвен някога, тежи 2500 килограма и е бил направен в Италия през 2000 г.

Китайците ядат хиляда пъти по-малко шоколад от британците. Мексиканците го консумират като напитка, а не на блокчета.

Сладкарите в САЩ винаги са в крак с модата. Например, когато Майк Тайсън ухапа Ивендър Холифийлд, фирмата “Кенди фактори” веднага пусна на пазара “шоколадови уши”.

2300 долара за тон – в момента толкова струва какаото на международните пазари. Цената му расте. Както и световното потребление. Затова от международната организация за какао прогнозират ръст в цените и ... шоколадова криза.