Стереотипите за старчески дом налагат възрастните хора да живеят в изолиран комплекс, без топлината и удобствата на нормалния дом и в стерилна обстановка.

И противно това, което повечето хора си представят, денят на старите хора не минава в игра на табла и разхождане с голф колички, особено ако искат да се радват на същите активности, които са имали преди.

Всъщност възрастните хора могат да живеят в къщи, проектирани според техните нужди. Вместо да се откажат от личното си пространство и да живеят в общи помещения, на тях може да им се предоставят малки уютни стаи, които да предлагат същите удобства от дома, но в по-малък размер.

Пример за подобни домове са Jikka - къщички, разположени в планината Шизука в Япония. Палаткообразните постройки са направени от дърво и са сякаш излязли от приказка. Те са с изчистен и минималистичен интериорен дизайн, пригоден да бъде удобен за старите хора. С островърхите си покриви и облицовка отдалече те наподобяват на дървени играчки.

Къщичките са създадени за две жени в 60-те им години. Те са социална работничка и готвачка, които се грижат за стари хора от малка общност. Всяка една от петте структури на комплекса включва различни помещения - обща спалня, гостна, трапезария и баня, голяма кухня, в която се приготвя храната за хората от общността.

Едно от забележителните неща тук е спираловидната вана, която постепенно става все по-дълбока и благодарение на наклона се елиминира нуждата от стъпала. Реално дизайнът й е така замислен, че в нея да влиза спокойно и инвалиден стол.

Всяка една от къщичките е свързана с другите, без да се налага изкачване и слизане по стъпала. Две от петте постройки са с големи овални позорци, които да осигуряват достатъчно светлина през деня. Спалните са разположени по-близо до дърветата, за да осигурят повече релакс.

Като цяло този комплекс показва, че възрастните хора могат да живеят в добре изглеждащи и непретенциозни жилища, в които достъпът с количка не е проблем. И са по-добрият вариант, отколкото в типичната за старчески дом обстановка.