Когато влезете в болница, летище, магазин за хранителни стоки или много други обществени места, ще видите диспенсър за дезинфекция на ръце.

Защото светът около нас е пълен с всякакви микроби, но не е възможно да се разхождаме с чиста вода и антибактериален сапун навсякъде, където отиваме.

Тогава на помощ идва дезинфектантът за ръце. Но означава ли това, че можем да не мием ръцете си в този случай?

Според Центровете за контрол и превенция на заболяванията дезинфектантът за ръце е чудесен метод срещу превенция към някои бактерии, като E. coli, когато сапунът и водата не са достъпни.

Той обаче не трябва да замества миенето на ръцете, защото, макар да намалява броя на микробите по ръцете, не ги елиминира изцяло. Миенето на ръцете само с вода може да премахне някои от микробите, но използването на антибактериален сапун ще увеличи ефективността, защото той „помита“ и бактериите.

Експертите препоръчват да използвате дезинфектант за ръце само в краен случай, като използвате голямо количество и обърнете внимание на места, като ноктите и между пръстите. Освен това трябва да го оставите да изсъхне напълно върху ръцете ви, за да се спре растежът на бактериите.

Антибактериалните средства трябва да съдържат най-малко 60% алкохол, за да бъдат ефективни при убиването на микроби. Използвайки дезинфектант за ръце с по-малко от 60% алкохол, рискувате само да забавите растежа на бактериите.

Съществуват обаче някои ситуации, при които дезинфектантът може да не е ефективен изобщо, например ако ръцете са изцапани от градинарство или готвене в кухнята със сурово месо. В тези случаи препоръчителният метод е да измиете ръцете си със сапун и топла вода.

Въпреки че дезинфектантът може да убие микроби в някои ситуации, той няма да премахне мръсотията или мазнините от ръцете ви. Дезинфектантът за ръце също не е метод за премахване на химикали, като пестициди, от ръцете.