Възприемаме свободата да купуваме и продаваме потребителски стоки като като даденост. Но за доказателство, че не е точно така. Нека видим десет табута за продажба на стоки, които съществуват в някои страни:

В Сингапур е забранено производството и продажбата на дъвки. Така властите се опитват да опазят улиците чисти.

В Иран не се разрешава продажбата на женски списания.

В Саудитска Арабия нямат право да използват, продават и купуват коледни играчки, защото те не са съвместими с ислямската култура.

В Китай наскоро забраниха продажбите на PlayStation и други конзоли. Целта е младото поколение да не се заседява пред компютрите.

Единствената страна в света, в която вносът и продажбата на тютюн и тютюневи иделия, са напълно нелегални, е Бутан.

В Япония продажбата на почти всички оръжия е забранена. Смъртността в следствие на огнестрелни рани е на практика нулева.

През 2000 г. в Турция загинаха две деца- те скочили с балон от домовете си, мислейки че ще полетят. Властите решиха да вземат мерки и забраниха излъчването на аниме сериали и продажбата на играчки с герои от анимационни филми.

Отново в Саудитска Арабия е забранена продажбата на сърца и валентинки, защото те не са съвместими с ислямската култура.

САЩ, Италия, Германия, Аржентина, Норвегия, Полша, Чехия и Дания са страните, които напълно забраниха вноса и продажбата на гъши и патешки дроб. Причината е изключително спорната технология за производство.

През 2010 г. САЩ забраниха продажбата на на енергийната напитка Four Loko заради опасната смес от алкохол и кофеин в нея. Докато компанията работеше по нова формула, забраната неочаквано създаде черен пазар на послешните количества от оригинала. Потребителите плащаха двойно цената им, която достигна 15 долара за кен.