Днес близнаците може да са по-често срещани, отколкото по всяко друго време в историята.

Това е изводът от първото цялостно проучване върху многоплодни бременности и раждания по света, цитирано от вестник Guardian.

Изследователите са анализирали данни от повече от 100 страни, благодарение на които установяват значителен ръст в ражданията на близнаци от 80-те години на миналия век насам.

Днес на всеки 42 бебета се раждат близнаци, което се равнява на 1.6 милиона двойки годишно. Според проучването глобалната раждаемост на близнаци се е увеличила средно с една трета през последните 40 години.

Вместо обаче тази тенденция да продължи, светът може да е достигнал своя „връх на близнаци“, казват авторите, тъй като най-новите данни показват, че в някои страни вече се наблюдава спад в многоплодните бременности и раждания.

Най-големите неразгадани мистерии за човешкото тялоВсе още има много неща, които не знаем за телата ни!

По естествен път еднояйчни близнаци се развиват от един сперматозоид и една зигота, разделена на няколко ембриона.

Двуяйчните близнаци се развиват от две (понякога и три) различни яйцеклетки. При тях всяка яйцеклетка е оплодена от отделен сперматозоид, като това може да бъде извършено дори в различни дни, тъй като овулацията продължава различно.

Повечето от тях днес обаче се раждат в резултат на различни процедури за лечение на безплодие, като например стимулиране на яйчниците, ин витро оплождане и други.

Докато темпът на раждане на еднояйчни близнаци не се е променил с течение на времето, учените установяват, че естествено заченатите двуяйчни близнаци и тези, родени в резултат на асистирана репродукция, са се увеличили в световен мащаб.

Основните двигатели на този процес са подобреният достъп до хормонално лечение, ин витро и други процедури за плодовитост, но също така и отлагането на родителството - шансовете за раждане на двуяйчни близнаци се увеличават с възрастта и достигат връх от 35 до 39-годишна възраст.

В световен мащаб ражданията на близнаци са се увеличили от 9 на 12 на всеки 1000 раждания от 1980 г. насам, но картината варира значително в различните държави.

Най-голям ръст се наблюдава в Северна Америка (71%), Европа (60%) и Азия (32%). Африка има висок процент на близнаци, родени по естествен път от две отделни яйцеклетки, а според проучването 80% от близнаците днес се раждат или в Африка, или в Азия.