Два психологически трика, които военноморските тюлени на САЩ научават, могат да ви помогнат да постигнете лични и професионални успехи.

По време на така наречената „Адска седмица“ военноморските тюлени са изправени пред изтощителни предизвикателства, които са създадени така, че да предизвикват у тях паника и дори помисли за смърт.

В такива случаи психическата устойчивост на военноморския тюлен му/й помага, за да оцелее.

Един от инструментите, който те използват, според американския автор Ерик Баркър, е положително самонадъхване, така че да запазят високо ниво на оптимизъм, информира CNBC.

Другият е стратегия за умствена формулировка, известна като „познавателна преоценка“

Простичко казано, военноморските тюлени убеждават сами себе си, че историята е различна от това, което им се случва и вместо да се концентрират върху някакво огромно предизвикателство, те превръщат всичко в игра, като си поставят малки, постижими цели.

Британски планински катерач използвал същия психологически инструмент, за да оцелее в ситуация, в която бил много близо до смъртта.

През 1985 г. Джо Симпсън чупи крак, след като пада в 30-метрова цепнатина на ледник в Сиула Гранде в Перу.

Той оцелява, защото се приземява върху сняг, но чупи крака си. Твърдо решен да оцелее, той се спуска още надолу, докато не намира начин да излезе от цепнатината.

След това започва да пълзи нагоре към базовия лагер. Симпсън оцелява, като играе игра, поставяйки си цели от рода на: „Мога ли да стигна до онзи глетчер за 20 минути“?

След като минават четири изтощителни дни, той се завръща жив в лагера.

В играта, която играе, той счита всяко преминато предизвикателство за една малка победа. Така успява.

„Историята в главата ви винаги е отговорът към постигането на постоянство“, казва Баркър.