Близо две трети от гражданите на развитите западноевропейски държави биха приели телата им да бъдат "подобрени" с помощта на технологиите. Това показват данните от проучване на компанията Kaspersky Lab, която оперира в сферата на киберсигурността.

Хората са най-склонни да се подложат на подобен "тунинг" най-вече по здравословни причини, показва още анкетата, цитирана от Ройтерс.

През последните няколко години технологичната революция направи възможни иновации, които доскоро бяха немислими. Според нейните лидери те имат потенциала да променят коренно начина, по който функционира човешкия организъм, в това число и да помогнат в лечението на раковите заболявания или да засилят функциите на мозъка с напредването на възрастта.

Проучването на Kaspersky, проведено сред 14 500 души от 16 държави, показва, че 63% от анкетираните биха приели тялото им да бъде "подобрено", за да се справи с различни здравни проблеми. Резултатите обаче варират в различните страни.

Във Великобритания, Франция и Швейцария подкрепата за "технологичния тунинг" е по-ниска - съответно 25%, 32% и 36%. В Португалия и Испания обаче делът на хората, които гледат блакосклонно на подобна възможност е много по-висок - около 60%.

"Технологичното "подобряване" на човешкото тяло е една от най-актуалните тенденции в технологичния свят. Компаниите, работещи в тази сфера, тестват границите на възможното и се нуждаят от стандарти, които да гарантират, че т. нар. "аугментация" може да достигне пълния си потенциал, но в същото време рисковете да бъдат минимизирани", казва директорът на аналитичното звено на Kaspersky Lab за Европа Марко Пройс.

Създадоха роботизирано око, което вижда почти като нас Учени създадоха изкуствено око, чието устройство почти напълно копира структурата на човешкия зрителен орган


Преди около месец експерти от компанията на милиардера Илон Мъск - Neuralink, успяха да имплантират чип в мозъка на две прасета. Според експертите подобни импланти ще могат да се използват и при лечението на различни заболявания в хуманната медицина, като депресия и зависимости.

Анкетата на Kaspersky показва, че повечето хора се надяват "чипирането" да работи в полза на човечеството, но има и такива, които се опасяват от злоупотреби с личното пространство и хакерски атаки.

Освен това мнозинството от хората са на мнение, че технологията на "аугментацията" ще бъде достъпна само за най-богатите.