За повечето простосмъртни да пътуват 365 дни в годината е мечта. Ами ако на всичкото отгоре ви плащат да го правите?

Това е реалност за Джак Морис и Лорън Бълън – млади, красиви, решителни млади хора, които от една година обикалят света и печелят пари от пътешествията си. Те вече са посетили 45 страни, пише испанският вестник
El Pais.

Както може би подозирате, успешният им бизнес е свързан с Instagram. Джак Морис (Великобритания, 24 г.) работел като чистач на килими в Манчестър, когато един ден решил да замине за Банкок (Тайланд) - със самолет, не с вълшебно килимче. Лорън Бълън (Австралия, 24 г.) била асистентка на зъболекар.

Двамата са запалени фотографи и се надявали един ден да извлекат полза от сайта за споделяне на снимки. Миналата година те се запознали във Фиджи и решили, че ще имат повече възможности, ако пътуват заедно.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Днес повече от 2.2 милиона души следват Морис в Instagram, а Бълън има почти милион и половина последователи. Всякакви видове марки виждат потенциал в броя на последователите им и им плащат, за да рекламират продуктите им в социалната мрежа.

Не правим публикация за по-малко от 3000 долара (2.800 евро). Най-голямата сума, която съм получавал, беше 9000 долара (8500 евро). Свърших работа на една телефонна компания, която включваше тридневно пътуване и пет снимки в Instagram. Тогава ми платиха 35 000 долара (33 000 евро)”, разказва Морис.

Тарифата на Лорън е малко по-ниска. Джак публикува по девет снимки на месец.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Защо тази красива двойка да може, а ние да не можем? Създава се впечатление, че ключът е да си фотогеничен и да правиш красиви снимки от приятни места. Казано по друг начин – виждайки снимките им, на човек да му се прииска да бъде толкова привлекателен като Джак и Лорън и да посети местата, които те са посещавали.

Марките стигнали до същия извод и добавили още една линия към уравнението – на потребителите може да им хареса да отседнат в същия хотел или да носят същия часовник като тях.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Тази информация се появява постоянно в публикациите им. Например, на красива снимка пред Тадж Махал в Индия са споменати @ITChotels и @TheLuxuryCollection, акаунтите на двете хотелски вериги.

На друг фотос, направен на плаж във Филипините, на който Бълън е на заден фон, а часовникът на Морис – на преден план, е отбелязана германската компания за часовници и аксесоари @paul_heweitt.

Търси се: Професионален летовник за качване на снимки в Instagram Срещу заплата от 3500 евро

Марките се свързаха с мен, но мина известно време, преди да започна да приемам оферти. Нямах интерес да трупам пари с акаунта си, винаги съм искал да се забавлявам с този проект. С увеличаването на броя на последователите ми някои предложения бяха твърде добри, за да ги отхвърля, и започнах да ги приемам. Голяма част от работата с марките и туристическите агенции е много забавна, тъй като ми дава преживявания, до които обичайно нямаше да имам достъп“, разказва Морис.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Снимките му не са просто импровизирани селфита. В духа на Instagram той ги прави не с мобилен телефон, а с фотоапарати Canon 5D MK3 и Sony A7S II. След това ги обработва, както би направил истински професионалист.

„Не използвам приложения за мобилен телефон или филтри. Обработвам снимките с програмата Lightroom на моя MacBook Pro”, обяснява Морис.

Фонът е грижливо подбран. Топлина, пот, комари, стомашно растройство, струпване на тълпи от хора и други обичайни проблеми при пътуване са заменени от безупречния външен вид на Морис и Бълън.

A post shared by JACK MORRIS (@doyoutravel) on

Една от снимките, на която двамата закусват заедно на два прозореца, през които два жирафа подават главите си, показва, че Джак и Лорън искат всяка снимка да си струва усилията.

Освен това двамата пътуват сами. „Тя прави снимките, на които се появявам аз, а аз правя снимките, на които се появява тя. Когато двамата сме на снимката, използваме триножник с таймер“, казва Джак Морис. Той обобщава ключовите фактори за успешно влияние в социалните мрежи: „Страст, оригиналност и постоянство“.