Канадският премиер Джъстин Трюдо се върна от новогодишните празници с брада.

След като снимка на министър-председателя беше разпространена от официалния му фотограф, той се присъедини към увеличаващия се брой политици, чието лицево окосмяване предизвиква очарование.

На снимката Трюдо се взира някъде напред, а прошарената му брада излиза на преден план.

Това не е първият случай, в който канадският политик екепертиментира с лицевото си окосмяване.

Преди да стане лидер на либералите и премиер, в определен период той имаше мустаци и брадичка в подкрeпа на инициатива за набиране на средства за борба с рака на простата.

Лицевото окосмяване е доста рядко срещано в съвременната политика, так че когато политически лидер реши да си пусне брада, това не остава незабелязано.

В някои части от света лицевото окосмяване може да символизира много повече от личен стил. В последните години на брадите в политиката не се гледа с добро око в Египет, тъй като те са считани за символ на ислямистките хардлайнери.

В САЩ за брадите в политиката от години се смята, че отблъскват гласоподавателите.

Бившият кандидат за президент за САЩ Ал Гор стана обект на интерес от страна на медиите, след като се появи с брада през 2001 г., след загубата си в изборите. Лицевото му окосмяване беше определено като "изгнаническа брада" и стана обект на много анализи.

Сега обаче лицевото окосмяване изглежда е във възход.

Когато бившият председател на Камарата на представители в Конгреса в САЩ Пол Райън показа снимка на новата си брада в Instagram през 2015 г., той отбеляза, че е първият председател с брада от близо 100 години, а решението му да се откаже от бръснача изглежда разбуни духовете.

Едва около 5% от конгресмените в САЩ са имали мустаци или бради тогава, според проучване на преподавателя по политически науки в университета на Оклахома Ребака Херик.

Брадата на сенатора от републиканската партия Тед Круз, с която той дебютира през 2018 г., привличаше интереса на интернет потребителите седмици наред.

Премиерът на Индия Нарендра Моди е известен с отличителната си бяла брада, а медиите в страната не пропуснаха да отбележат, че 18 от 58-те министри в новия му кабинет, който встъпи в длъжност миналото лято, имаха бради.

Във Великобритания, когато Маргарет Тачър беше премиер, нейната ненавист към лицевото окосмяване предизвика обвинения в "погонофобия", или крайна неприязън към брадите.

В последните години обаче настоящият лидер на лейбъристите Джереми Корбин стана първия човек с брада начело на британска политическа партия от 1908 г. насам.

В Канада последните трима лидери на Новата демократическа партия имаха лицево окосмяване, в това число и настоящия лидер Джагмит Сингх - сикх, който носи тюрбан и брада като част от своята вяра.