Тъй като САЩ може да се похвали с втория най-голям общ брой медали от зимни олимпиади - точно след лидера Норвегия, човек би си помислил, че страната има медали от всяка една спортна дисциплина.

Това обаче не е точно така.

Въпреки внушителните си 282 медала, спечелени на 23 олимпиади, от първите Зимни олимпийски игри през 1924 г. насам има един спорт, в който мястото на стълбичката на победите засега се изплъзва на САЩ.

Спортът е биатлон.

В настоящата си форма биатлонът прави своя олимпийски дебют на игрите през 1960 г. в Калифорния. Биатлонът за жени обаче става част от олимпийската програма едва през 1992 г. на игрите в Албервил, Франция.

Тъй като корените на този спорт могат да бъдат проследени до норвежката армия, би могло да се очаква, че Норвегия е лидер по медали в тази дисциплина. Това обаче не е така.

Германия заема първото място с общо 45 медала в биатлона, в това число 16 златни, 20 сребърни и 9 бронзови, пише Yahoo Sport.

Норвегия се нарежда на второ място общо с 35 медала - 15 златни, 12 сребърни и 8 бронзови.

Най-големият олимпийски успех на САЩ в биатлона идва преди четири години в Сочи, където американецът Лоуъл Бейли правеше състезанието на живота си и по всичко личеше, че ще се качи на почетната стълбичка.

36-годишният Бейли, който този месец ще участва в четвъртата си олимпиада, изпусна една стрелба от 20 и в крайна сметка завърши осми. Ако беше точен и при този изстрел, той щеше да спечели бронза.

Не може да се каже, че американците са фаворити преди началото на игрите в Пьонгчанг, но 2017 г. бе много успешна за американския биатлон.

Миналата година Бейли спечели златото на Световното първенство в Австрия и стана първият американец световен шампион в този спорт. На същото първенство Сюзън Дънклий грабна среброто при жените, ставайки първата американка с индивидуален медал от световен шампионат по биатлон.

След успехите на Бейли и Дънклий през миналата година, сега американците се надяват, че 2018 г. може най-накрая да е годината, в която техен състезател ще се качи на почетната стълбичка в биатлона на олимпиада.