Спокойно и сгушено сред пищни зелени хълмове, езерото Ниос в Камерун е едно от най-зашеметяващо красивите места на Земята. И все пак то е доста далеч от дестинации от сорта на скритите райски кътчета, които бихте видели на екрана, ако сте любител на Travel Channel.

Дълбоко под повърхността си това езеро крие смъртоносна тайна.

Ниос е разположено върху неактивен вулкан, на около 320 км северозападно от камерунската столица Яунде. То продставлява кратерно езеро - дълбок воден басейн, който се намира във вулканичен кратер.

И именно вулканичната дейност е тази, която е довела до ужасяваща трагедия преди 30 години.

На 21 август 1986 г. нещо се променя в езерото. Далеч от обичайния й цвят аквамарин, водата се оцветява в нюанси на червеното. Учените вярват, че това е резултат от преместването на железни депозити от дъното на езерото към повърхността.

И това е само първото действие на драмата, която се превръща в едно от най-трагичните природни бедствия, записани в живата човешка памет.

Докато то може да изглежда като древна формация, Ниос в действителност съществува само от около 400 години. Кратерът, в който е разположено, известен като Маар, е създаден по време на изригване. Подземните води и лавата се сблъскат и предизвикват яростна реакция, създавайки 270 метра дълбока дупка, в която се намира езерото.

Неговите води са впечатляващо дълбоки, но трябва да се спуснете доста под земята, за да откриете най-важната особеност на водоема. Около 80 км под повърхността на езерото се намира голямо количество магма. Именно тази разтопена скала е отговорна за ужасяващите събития през 1986 г.

Магмата изпусква най-различни газове, които бавно се издигат и се инфилтрират във водите на езерото. Обикновено това не е проблем, но натрупването на голямо количество газови резерви може да ги превърне в смъртоносна заплаха. И точно това се случва преди 30 години.

Един от газовете, отделяни от магмата, е въглероден диоксид. Той обикновено остава в капан в рамките на слоевете на студената вода в основата на езерото. Но комбинация от събития може да го освободи в огромено количество, което води до катастрофални събития със зашеметяващите пропорции.

В нощта на 21 август 1986 г. огромен облак от потенциално смъртоносен газ е свободен след силна експлозия. Смята се, че между 100 000 и 300 000 тона въглероден диоксид се издигат от езерото. Други изследователи предполагат, че повече от 1.5 милиона тона газ са избухнали в Ниос в този съдбовен ден.

Въглеродният диоксид си проправя път нагоре през водите на езерото със зашеметяващите 99 км/ч. А резултатите са ужасяващи, когато газът достига до населените места, разположени в близката долина.

В течение на няколко часа облакът от вулканични газове унищожава три села. Оцелелите откриват на следващия ден загиналите в същите пози, в които ги е заварило бедствието.

Общо около 1700 души умират само за една нощ. Преди трагедията 800 души живеят в Ниос, като от тях оцеляват само шестима. Повече от 3500 глави добитък също са убити. Според BBC, лекар, който лекува оцелелите, описва техните симптоми като "обгазяване от кухненска печка."

Учените все още не са сигурни за точните обстоятелства, които освобождават смъртоносния облак. Някои вярват, че е вероятно да е имало мини земетресение, според други в основата на трагедията е вулканично изригване. Трета теория гласи, че се е образувало свлачище след период на силни валежи.

Въпреки че точните причини все още не са известни, след трагичния инцидент властите в района полагат сериозни усилия той да не се повтори. През 2001 г. на дъното на водоема са поставени специални съоръжения, които постепенно освобождават въглеродния диоксид. Това означава, че такова огромно натрупване, което би причинило толкова много опустошения, е малко вероятно да се случи отново.

За съжаление, това не е краят на трагедиите, които Ниос може да причини. Смята се, че вулканичният му характер може да доведе до опустошения, по-големи от тези през 1986 г.

Проучване през 2005 г. показва, че естествената стена, който държи водите на езерото в кратера, се изтърква. Водата вече се просмуква през някои участъци от нея и има много реален шанс потенциална сеизмична активност да я разруши изцяло. Резултатите, ако това се случи, ще са апокалиптични.

Снимки: nasa, scribol.com