Преди да встъпим в ерата на хуманоидите, човечеството трябва да си отговори на един основен въпрос - готови ли сме за това, машините, които в бъдеще могат да мислят самостоятелно, да изискат „човешки права", предупреждават експерти.

Развиващите се технологии съвсем скоро ще превърнат в реалност светът на киборгите (роботи, наподобяващи човек), а светът ни ще се превърне в кадър от фантастичен филм, пишат британски медии, цитирайки Ана Ръсел от Университета в Сан Диего. Дори още през тази година учените съобщиха, че са успели да създадат „учен робот", спсособен да извършва самостоятелни мисловни процеси.

По степента на тяхното развитие различията на машините с хората ще се заличават и те ще се нуждаят от „човешки права", отбелязва експертът. Един от основните въпроси ще бъдат взаимоотношенията между човек - киборг, дори и сексуалните такива.

В статията под заглавие „Рзмиване на границите на любовта", публикувана в сп. Computer Law and Security Review, Ана Ръсел предупреждава - „Хуманоидите от техническа гледна точка - са работа на бъдещето, но ако бъде разработен такъв, който да притежава съзнание, ум, мисли и чувства, то на законодателната система ще легне тежко бреме да определи границите на различията между хората и машините, базирани на отсъствието на религиозни и морални пристрастия".

Според автора какви права трябва да имат роботите, я експертите трябва да започнат да умуват още от сега. По степента на развитие на технологиите „появата на въпросите, засягащи законодателството, ще бъдат неизбежни, а любовните граници ще се размият". „По какъв начин ще се регулират подобни сексуални отношения и как изобщо ще протече процесът на регулиране, засега остава неясно", смята Ана Ръсел.