Ескобар е мъртъв, но търговията с кокаин в Колумбия процъфтява

18771
Ескобар е мъртъв, но търговията с кокаин в Колумбия процъфтява

© Pixabay

След като през последните 30 години бе разкъсвана от убийства, бомбени атентати и покушения, в момента Колумбия се наслаждава на туристически бум.

Австралия успява да постигне това с Пол Хоган и скариди на барбекю. Колумбия го направи с Пабло Ескобар и безброй килограми кокаин, пише 9news. Това може да бъде определно и като ефектът от Наркос.

Популярният сериал по Netflix за живота на Пабло Ескобар, а след това и за възхода на картела Кали, разкрива ужасяващата бруталност на колмбийските наркобарони. Сериалът възбуди любопитството и на туристите.

Колумбия има да извърви доста път, преди да стане популярна, колкото намиращата се на север Коста Рика, но туризмът в страната избуха през последните 10 години и не всички я посещават заради културата.

В Богота на величествения полощад Боливар човек може да се наслади на архитектурата от 16-и век. Там се намира и Съдебната палата, която бе атакувана през 1985 г. от групировка, подкрепена от Ескобат, като тогава 11 съдии загинаха.

В днешно време е по-вероятно човек да бъде нападнат от ята от гълъби.


В сенките можете да видите улични търговци, които продават дъвки, сладки лакомства и цигари. Ако се приближите по-близо, те понякога прошепват "кокаин." Един грам кокаин в Колумбия може да ви струва между 5 и 10 долара.

В Австралия, например, същото количество струва 300 долара. Ескобар отдавна е мъртъв и погребан, но търговията с кокаин продължава, при това върви много добре.

Туристките от Мелбърн Алекс Тулок и Люси Симпсън си вземат почивка от университета, за да пътуват из Централна Америка. Те отиват, за да посетят уникалните тропически гори, но в същото време забелязват един нов вид туристи – обичащите купоните, които са там заради евтиния кокаин.

Двете жени са били свидетелки и на враждебността, която мнозина местни изпитват към чужденците, които питат за кокаин. "Кокаинът е донесъл толкова много страдания на много колумбиицй", казва Симпсън.

7 факта за Пабло Ескобар малко преди 70-ия му рожден денПабло Ескобар е роден на 1 декември 1949 г. Днес наричаният „Кралят на Кокаина“ Ескобар, който бе убит на 2 декември 1993 г., щеше да навърши 68 години

Борбата с наркотуризма се оказва трудна за колумбийските власти. Те като цяло си затварят очите за всеки, които притежава грам кокаин. Да хванеш тези, които имат по-големи количества, обаче не е лесно.

Хенри Конради е служител от имиграционните служби на летището в Богота. Той твърди, че техниката за залавяне на наркотици на летището е първокласна, но признава, че е почти невъзможно да се ограничи разпространението на кокаин на улиците.

Компанията за туристически застраховки worldnomads.com.au в момента има кампания, с която предупреждава туристите за щетите, които нанасят, ако си купуват кокаин.

"Колумбийците се опитват да изчистят името на страната си от това ужасно петно, а вие се появявате със зелените си къси панталони и питате за кокаин", казва говорителят на компанията Фил Силвестър.

По данни на ООН, в момента Колумбия произвежда повече кокаин от когато и да било. Смята се, че през 2016 г. така наречените лаборатории в джунглата са произвели 866 тона; в предходната година количеството е било 649 тона.

През тази година страната се опитва да изкорени плантациите с какао, насърчавайки фермерите да отглеждат нови култури.

В същото време в Колумбия не липсват местни, които предупреждават чужденците да не опитват кокаин. Те може да ви кажат също така да не споменавате Наркос.

Времена, които предпочитат да забравят.

Българският бизнес

Подобни статии

Facebook Коментари

Добави коментар

Екипът на Profit.bg Ви благодари, че използвате кирилица за вашите коментари.
В случай, че коментарът Ви съдържа нецензурни квалификации и лични нападки или обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа, той ще бъде изтрит от модератора на сайта.

Абонирайте се за електронния
информационен бюлетин на Profit.bg