Нашият свят буквално се дави в пластмаса. За щастие, усилията на всички срещу нея набират скорост и цели държави се включват с различни инициативи, за да решат проблема.

Всяка година на Земята се използват 5 трилиона пластмасови торбички за еднократна употреба, като на всяка торба са необходими 1000 години, за да се разложи. Около 2.5 милиона пластмасови бутилки за вода се изхвърлят на час.

Над 8 милиона тона пластмаса навлизат в океана годишно с пластмасови бутилки за еднократна употреба, които представляват 1.5 милиона тона океански отпадъци. Тези вредни навици трябва да се променят или до 2050 г. на Земята ще има 12 милиарда метрични тона пластмасов отпадък.

Добрата новина е, че правителства в поне 32 държави са забранили изцяло пластмасовите торбички, а в най-малко 127 държави се прилага политика за регулиране на пластмасовите торбички според ООН.

Ето какви мерки взимат някои страни:

Люксембург налага екоторбички

От 2004 г. правителството на Люксембург, заедно с Valorlux - организация за управление на отпадъците с нестопанска цел, започна политика за замяна на еднократната найлонова торбичка с пликове за многократна употреба.

Това доведе до 85 процента спад на потреблението на пластмаса през първите девет години от инициативата и намали използването на 920 милиона пластмасови торбички за еднократна употреба.

Гватемала се връща към методите на предците

Село на маите в Гватемала е сред първите в движението срещу пластмасата. Сан Педро Ла Лагуна прилага политика за нулева толерантност срещу пластмасови торбички, сламки и кутии от 2016 г., когато се въвежда първият общински закон срещу пластмаса за еднократна употреба в Гватемала.

Правителството предостави безплатни алтернативи за многократна употреба или биоразградими такива.

Коста Рика изгражда бъдеще с нулеви отпадъци

Коста Рика е на прага да се превърне в първата държава в света, която ще премахне пластмасовите торбички, бутилки, прибори за хранене, сламки и кафе бъркалки до 2021 г.

Целта е да се заменят 80 процента от пластмасовите опаковки за еднократна употреба в страната с непетролни възобновяеми материали, които могат да се разграждат в рамките на шест месеца, дори в морска среда.

В Мексико се борят срещу пластмасата

В цялата страна се наблюдават движения за замяна на пластмасата. В някои региони, например, се предлагат алтернативи на сламките с такива, изработени от влакна от агаве или авокадо; прибори от царевично нишесте; хартиени торби; чаши и съдове за зеленчуци, направени от растения; чаши за горещи напитки, изработени от бамбукови влакна и други.

Доминика обича природата и не използва пластмаса

Приказният остров на Карибите забрани неразградимите пластмаси, а CREAD (Агенция за изпълнение на климатичните условия за Доминика) помага на островитяните да спрат употребата на пластмаса, като въвеждат повторно използвани материали на растителна основа, които могат напълно или частично да се превърнат във вода, енергия и биомаса.

Пластмасовите заместители в Доминика включват бутилки, кутии за храна, чинии, чаши, капаци, прибори за хранене и сламки, направени от биоразградими материали, включително хартия и царевично нишесте.

Без пластмаса за еднократна употреба в Ямайка

Ямайка забрани вноса на пластмасови торбички и сламки за еднократна употреба. Правителството в момента работи с местни компании за производство на чанти за създаване на екологично чисти алтернативи.

Междувременно хората преминаха към пазарски чанти за многократна употреба, хартиени сламки от биоразградими материали и картонени кутии. Следващата вълна от инициативи цели да премахне пластмасовите сламки от кутиите за сок.

Антигуа и Барбуда

Антигуа и Барбуда забраниха пластмасовите торбички за пазаруване през 2016 г. За да облекчи финансовата тежест за гражданите, правителството в Антигуа и Барбуда обяви алтернативите за необлагаеми, включително продукти, направени от захарна тръстика, бамбук, хартия и картофено нишесте.

Безплатни пазарски чанти за многократна употреба, изработени от местни шивачи, бяха разпространени в големите супермаркети в допълнение към хартиените торби, направени от рециклиран материал. Пластмасовите заместители доведоха до намаляване на 15.1% от пластмасата в депата през първата година на инициативата.