Служители от Бразилия съобщиха миналата седмица, че кризата с вируса зика е приключила. Броят на случаите в страната през тази година е спаднал с 95% между януари и април, в сравнение със същия период през миналата година и не са докладвани нови смъртни случаи, в сравнение с осем починали през 2016 г.

Но докато разпространението на зика намалява в Бразилия, това не означава, че опасността е отминала, особено за пътуващите, според щатските центрове за контрол върху заболяванията (CDC).

Страната беше в епицентъра на последната епидемия, която започна през 2015 г., а съобщението от миналата седмица се разглежда като голяма победа. Предстоящото лято ще бъде решаващ момент в борбата срещу разпространението на зика обаче, тъй като влажните климатични зони предлагат подходящата среда за комар Aedes aegypti.

Вирусът е сравнително безобиден за повечето хора и само около 1 на всеки 5 се разболява. Зика обаче е изключително опасна за бременни жени и е свързана с микроцефалия при нероденото дете - състояние, при което главата на бебето е необичайно малка, а мозъкът е недостатъчно развит.

Зика бързо се разпространи през Латинска Америка и Карибските острови през 2015 г. и 2016 г., преди да се насочи към южната част на САЩ, където популациите на комара Aedes aegypti започнаха да се възстановяват, съобщава T+L.

Ако хората пътуват до държави, в които вирусът е налице, и се завърнат по родните си места, обитавани от комарите Aedes aegypti, местните насекоми от този вид могат да започнат да го пренасят. Ако това е съчетано с обилни валежи, разпространението на болестта може да бъде бързо.

Как да се предпазите

Пътуващите в районите, засегнати от зика, могат да вземат предпазни мерки, като се предпазват от комари. Експертите препоръчват те да носят дрехи с дълъг ръкав, да използват репелент срещу комари и мрежа над леглото през нощта.

Болестта, освен това, се предава по полов път.