Не е голяма вероятността денят ви да започва без чаша кафе.

Важно е обаче не само какво е кафето, но и от каква чаша отпивате от него.

Избраният от вас съд за кафе може да представлява сериозна опасност за здравето ни, съобщава Study Finds.

Докато пиете кафе от хартиена чаша, в напитката ви се освобождават десетки хиляди потенциално вредни пластмасови частици, твърдят изследователи от Индия.

Смята се, че микропластичният слой върху чашата се разгражда за 15 минути, при което се освобождават 25 000 микрона частици в напитката.

Ако пиете три пъти чай и кафе на ден в хартиена чаша, това означава, че поглъщате дневно 75 000 миниатюрни микропластични частици, невидими за окото.

Именно тези микропластмаси, които могат да са носители на особено вредни вещества, от рода на тежки метали, се превръщат в основна заплаха за човешкото здраве, смятат изследователите.

Микропластмаса в човешки органи беше открита за първи път тази година от американски екип. Те смятат, че тя може да доведе до рак или безплодие, а при животните - до възпаления.

Миналата година са произведени около 264 милиарда хартиени чаши, което означава, че на всеки човек на планетата се падат по 35 от тях.

Търсенето на продукти за еднократна употреба нараства заради повечето доставки, които се правят по света, в условията на пандемия от коранавирус.

Топ 9 храни за мозъкаЗа добра памет и концентрация

Освен че отделят микропластмаси, хартиените чаши замърсяват околната среда, тъй като не се рециклират.

Учените вече работят върху покривни филми на растителна основа, които са биоразградими, но това прави чашите двойно по-скъпи за изработка.

Търговците на чай и кафе пък предлагат напитките във възможно най-евтините продукти, за да увеличат печалбата си.