Facebook отново е подложена на критики, след като софтуерът й блокира снимка на статия от 16-и век на бога на морето Нептун, която се издига на площад Нетуно в италианския град Болоня. Мотивът - била „сексуално експлицитна“, пише Guardian.

Местната писателка Елиза Барбари избрала статуята, която показва Нептун гол и с тризъбец в ръка, за да илюстрира страницата си във Facelook „Истории, куриози и изгледи от Болоня“. Но снимката влязла в разрез с политиката на социалната мрежа.

„Употребата на тази снимка не е одобрена, защото нарушава правилата на Facebook за реклама. Тя представя снимка със съдържание, което е открито сексуално и което показва в прекомерна степен тялото, съсредоточавайки се безпричинно върху частите на тялото. Използването на снимки или видеа с голи тела или дълбоки деколтета не е разрешено, дори тя да е за художествени или образователни цели“, се казва в съобщението, което Барбари получила от Facebook.

Тя реагирала, като публикувала на Facebook страницата си: „Да на Нептун, не на цензурата“. „Исках да рекламирам страницата си, но изглежда, че за Facebook статуята е сексуално експлицитна снимка, която показва твърде много плът. Наистина ли говорим за Нептун? Това е лудост! Как може произведение на изкуството, нашата статуя на Нептун, да бъде обект на цензура“, пита недоумяващо Барбари, цитирана от Daily Telegraph.

Статуята е създадена през 60-те години на XVI в. от флорентинския скулптор Джовани да Болоня, наричан от италианците Джамболоня. Тя се издига на площада от близо 500 години.

„През 50-те години на миналия век, по време на празненства на ученици на площада, Нептун бил покриван. Може би Facebook би предпочела статуята да бъде облечена отново“, казва Барбари.

По-късно говорител на социалната мрежа заяви в комюнике, че цензурата била грешка. „Нашият екип обработва милиони рекламни снимки на седмица и в някои случаи забраняваме реклами неправилно. Тази снимка не противоречи на рекламната ни политика. Извиняваме се за грешката и уведомихме рекламиста, че сме одобрили рекламата“, се казва в съобщението.

Твърде строгата цензура, налагана от софтуера на социалната мрежа, й навлича все повече критики, които се добавят към критиките на друг фронт - че не прави достатъчно, за да предотврати разпространението на фалшиви новини.

Миналата година норвежки потребител получи указания да махне снимката от 1972 г. „Ужасът на войната“, носител на награда Пулицър, която изобразява голо момиче, бягащо от въздушна атака с напалм по време на войната във Виетнам. Тя беше включена в публикация за снимките, променили историята.

Тогава Facebook отново заяви, че снимката нарушава привалата срещу голотата. По-късно обаче тя промени решението си и се извини, като заяви, че компанията почита историята и глобалното значение на тази снимка.

През 2015 г. Facebook беше обвинена в цензуриране на снимки на статуята на Малката русалка в Копенхаген, защото съдържали „твърде много гола плът и сексуален подтекст“. Социалната мрежа твърди, че ограничава голотата, защото „някои хора в нашата глобална общност може да са твърде чувствителни към такъв тип съдържание“. Редовно блокираното съдържание включва снимки на гениталии и голи задни части.

Снимка: Wikipedia.org