Учени от университета в Хелзинки разработиха първата ваксина за пчели.

Изследователите Далиал Фрейтак и Хели Салмела са разработили специални захарни "сладкиши", които съдържат специални протеини и малки количества патогени, повишаващи имунитета на насекомите.

Достатъчно е те за бъдат изядени от пчелата майка, след което тя предава имунните качества и на своето поколение, твърдят учените. Според тях иновацията ще помогне за опазването на пчелните колонии, които на много места по света регистрират спад.

Ваксината, която се казва PrimeBEE, е начин да се заобиколят досегашните препятствия при изучаването на имунитета при насекомите, смятат Фрейтак и Салмела.

Според биолозите основният проблем е, че при тях липсват традиционните антитела и т. нар. "имунизационна памет". Новият метод обаче разчита на това, че след консумацията на патогените от майката пчела, те ще се прехвърлят в снесените от нея яйца, а оттам и на слеващото поколение пчели-работнички.

Изследователите смятат, че процентът на "ваксинираните" пчели ще зависи от точната дозировка и размера на семейството, но целта им е в бъдеще да успеят да постигнат 100-процентова защита.

Финландските учени се надяват разработката им да помогне най-вече в борбата с американски гнилец, който е сред най-опасните заболявания сред пчелите. През последните 25 години заразата, която се причинява от бактерията Paenibacillus larvae, е унищожила половината от пчелните колонии в Съединените щати.

Масовото измиране на пчелите може да доведе до сериозни проблеми в земеделието, тъй като растенията, които разчитат на опрашването от насекомите, съставят около 35% от общата земеделска продукция в световен мащаб.

Механизмът, на който се базира пчелната ваксина PrimeBEE, е идентифициран преди три години, но сега за първи път е тестван в реални лабораторни условия, съобщават още от Хелзинкския университет.

Учените се надяват медикаментът да бъде одобрен официално от регулаторите, след което да бъде пуснат и за масова употреба.