Флагчетата с цветовете на дъгата ще бъдат разрешени по време на футболното първенство в Катар през 2022 година, съобщава Sky News.

Властите в Катар заявиха, че ще се съобразят с изискванията на FIFA за промотиране на толерантността, въпреки че арабската страна прилага строго законодателство против хомосексуалните прояви и движението LGBT+.

До Мондиала остават по-малко от две години, но притесненията за безопасността на феновете с нестандартна сексуална ориенация остават. Консервативните религиозни разбирания в Катар не се вписват в концепциите на световната футболна организация.

От FIFA обаче са категорични, че ще настояват пред властите в Доха да проведат първенство, което да промотира етническото и социалното включване под всякаква форма.

Това ще е първото световно първенство по футбол, което се провежда в Близкия изток.

"За мен, като открито призната жена с хомосексуална ориентация, това е и лична кауза. В бъдеще трябва да станем свидетели на прогресивна промяна във футбола. Всички елементи и символи на включването, флагчетата и тениските с цветовете на дъгата - това са неща, които трябва да се превърнат в нещо нормално по стадионите. И организаторите на световното първенство през 2022 година ще трябва много ясно да разберат това", казва Джойс Кук, която ръководи отдела по социална отговорност и образование във FIFA.

Катар настанява гостите за Световното във временни плаващи хотелиТайната е във временни плаващи хотели


Междувременно организационният комитет на Световното първенство в Катар заяви, че ще се съобрази с изискванията на FIFA и шарените флагчета ще могат да присъстват на стадионите.

"Когато става въпрос за флагчетата с цветовете на дъгата, FIFA има собствени правила и регулации. Ние ще се съобразим с тях, каквито и да са те", заяви ръководителят на комитета Насер Ал-Катер.

По време на Световното клубно първенство миналата година, което също се проведе в Катар, страната покани един от членовете на организацията на LGBT+ феновете на британския клуб Ливърпул Коп Аутс заедно с неговия съпруг. По този начин страната искаше да демонстрира гостоприемството си към всички фенове, независимо от тяхната религия, етнически произход, политически пристрастия или сексуална ориентация.

"Да, ние сме консервативна държава, но в същото време сме и гостоприемна държава. Ние разбираме различията между хората и отделните култури. Всички ще бъдат добре дошли на световното първенство и ще могат да разчитат на уважение", заяви още Ал-Катер.

Някои активисти обаче настояват за още по-смели стъпки, включително и за промени в националното законодателство на Катар. Според тях страната не е направила нищо, за да защити LGBT+ общността на собствената си територия.