От векове светът се опитва да разбере откъде идват водите на привидно бездънния извор Fosse Dionne в Централна Франция.

Древните вярвали, че произлизат от леговището на змийския цар.

Други смятали, че в основата на извора има портал към друг свят.

Между 1974 и 1996 г. двама смели водолази губят живота си, опитвайки се да разрешат мистерията, неуспявайки да се измъкнат от тесните проходи, които лежат под повърхността, разказва Daily Mail.

Отговорът какво се крие в основата на извора остава ненамерен и именно тази загадка кара туристите да посещават мястото всяка година.

Изворът се намира в красивия град Тонер в Бургундия, през който тече река Арманкон. Той изхвърля повече от 300 литра вода в секунда, което е достатъчно, за да се напълнят три стандартни вани.

По време на наводнения повече от 3000 литра в секунда се изливат от природния феномен.

Най-старите писмени сведения за извора могат да бъдат проследени до 7 век, като е известно, че римляните са използвали водите му за пиене.

През 18 век френски благородници построяват "пералня", или „лавоар“, около извора и тази каменна структура обгражда водите му и днес.

Посетителите на извора могат да се скитат из историческите сгради на пералнята и да надникнат в синьо-зелените води на извора, които изглеждат бездънни, дори когато ги гледаш от повърхността.

През годините учените са провели множество експерименти, за да се опитат да установят произхода му. Проучванията чрез проследяване на багрило показват, че част от водата на извора идва от подземен участък на река, която тече над земята на 43.5 километра от Тонер.

10 природни чудеса, които показват колко уникална е планетата ниМного хора, които обичат да пътуват, имат списък с места, които биха искали да посетят поне веднъж в живота си

Най-смелото изследване през последните години обаче е извършено през 2019 г., когато водолазът Пиер-Ерик Десен получава разрешение от кмета на Тонер да слезе в опасните проходи под извора.

Спускайки се на 70 метра под земята и изследвайки 370 метра пещери и тунели, той не успява да потвърди източника му. Така тайната му остава неразгадана и до днес.