Преди 250 милиона години част от Украйна се е намирала под водите на плитък океан.

Когато той пресъхнал, оставил след себе си огромно количество сол, затрупано под земята заради катаклизми в земната кора.

Голяма концентрация на тази сол се намира под малък град, наречен Соледар - руска дума, означаваща "подарък от сол".

Дълго време тази област е известна със солените си извори, получени в резултат на разтворянето на подземни солни отлагания в подпочвените води.

Тази "саламура" се използва за производството на сол от 16-и век, посочва Amusing Planet.

#Соледар#соль

Публикация, споделена от Римм@ Волков@ (@volkovarimma10) на

Солта се извлича в съдове, поставени върху огън, благодарение на който водата се изпарява. Този процес обаче е изключително енергопоглъщащ, което води до масово обезлесяване в районите на юг от Соледар.

През 18 век дървото е заменено с въглища, но мащабът на производството на сол е все още нисък. Едва в края на XIX век е открит подземният добив на сол, а през 1881 г. се извършва пърият добив в индустриален мащаб.

Повече от сто години минно дело са оставили огромни кухини и свързващи проходи на 300 метра под повърхността на земята, които са толкова големи, че една от камерите е превърната в концертна зала.

Друга голяма изкопана камера сега е футболна арена. Има дори подземна църква за миньори и кафенета за туристите, а стените са обогатени с многобройни скулптури и релефи.

Една част от пещерите е превърната в санаториум. Хладният и сух въздух, съдържащ малки количества солен прах, се смята, че има терапевтичен ефект.

Мястото е популярно като лекуващо респираторни заболявания, алергии и кожни болести.