Хакан Шукур е водещият голмайстор в историята на турския национален отбор, а преди време беше един от най-добрите реализатори в Европа. Истинска легенда.

Как обаче стана така, че сега му се налага да кара такси и да продава книги, за да изкарва прехраната си в САЩ, където е в изгнание от родната си страна?

От негово интервю за германския вестник Welt am Sonntag става ясно, че животът на 48-годишния бивш нападател предприема необичаен и тревожен обрат, след като той се отказва от футбола през 2008 г.

Шукур твърди, че заради конфликта си с президента на Турция Реджеп Ердоган той е обект на смъртни заплахи, фалшиви обвинения и липса на достъп до средствата си.

„Нищо не ми остана, Ердоган ми взе всичко: моето право на свобода, свободата на словото и правото да работя," казва той пред изданието.

Шукур отбелязва 51 гола в 112 мача за националния отбор на Турция в периода 1992 – 2007 г. Той беше част от отбора, когато зае третото място на Световното първенство през 2002 г.

Бившият футболист на английския Блекбърн прекарва по-голяма част от кариерата си в Галатасарай и е водещият реализатор в историята на турското първенство.

След като спира с футбола, Шукур се захваща с политика. През 2011 г. той става депутат от Партията на справедливостта и развитието на Ердоган.

Той обаче има връзки и с Фетхуллах Гюлен - турски проповедник и ислямовед, който е противник на Ердоган и когото турският президент обвинява за кървавия опит за преврат през 2016 г.

Шукур, който по това време вече живее в САЩ, осъжда опита за преврат, но през 2017 г. е описан от турските държавни медии, като "беглец член на организацията на Гюлен ФЕТО, която в Турция е считана за терористична."

Тогава медиите информират, че той живее в къща за 3 млн. долара и има кафе в Пало Алто - "най-богатия район в Санфранциския залив."

Шукур обаче разказва една не толкова забавна история.

"Преместих се в САЩ, като отначало имах кафене в Калифорния, но там постоянно влизаха някакви странни хора," казва той пред Welt am Sonntag. "Сега карам кола за Uber и продавам книги."

Шукур твърди, че всичките му къщи, бизнеси и банкови сметки в Турция са кофискувани от правителството на Ердоган. И отрича да е извършвал някакви престъпления.

"Никой не може да обясни каква е моята предполагаема роля в този опит за преврат," добавя той. "Никога не съм правил нищо незаконно, не съм предател или пък терорист."

Това не е първият път, в който Шукур говори по темата. През 2018 г. той казва пред New York Times: "Това е моята страна; аз обичам моя народ, въпреки че тяхната представа за мен се изкривява от контролираните от държавата медии."

Тази история поражда още въпроси за управлението на Ердоган. През 2018 г. Месут Йозил си навлече критики, след като позира за снимка с турския президент, в това число и от Германската футболна федерация.

Впоследствие Ердоган пък беше кум на сватбата на Йозил.