Една от художествените галерии в Париж потърси вдъхновение от средновековен Китай и осигури за посетителите си широкополи "крилати" шапки, които са предназначени за спазване на физическа дистанция, предава Ройтерс.

Цветните хартиени аксесоари се поставят на главата, а идеята е взаимствана от средновековната династия Сун, управлявала Китай в периода между 960 и 1279 година. Тогава те били въведени със заповед на императора, като целта била членовете на кралския двор да не могат да си шепнат на ухо, без да бъдат чути от околните.

В днешна Франция обаче шапките имат съвсем различно предназначение - да поддържат определената от правителството физическа дистанция от един метър между посетителите, като мярка против разпространението на COVID-19.

"По онова време "крилатите шапки" били въведени, за да попречат на тайните разговори и интригите в китайския императорски двор. Още тогава идеята за социално дистанциране е била налице", казва управителят на парижката галерия 59 Rivoli Доминик Пузол.

Неговите шапки обаче носят и друго политическо послание, тъй като са боядисани в цветовете на дъгата, символизиращи ЛГБТ движението.

Как се отразиха облекчените мерки в Европа на заразата?Властите в Германия, Франция, Италия и Испания следят отблизо данните за новите случаи, за да видят дали по-облекченият контрол има обратен ефект. Това изглежда не се случва, въпреки че на отделни места се появяват огнища на заразата


"Шапките са тук, за да ни предпазят от COVID-19. Но си помислих, че те могат да бъдат преграда и срещу човешката злоба и тесногръдието", казва още Пузол.

От тази седмица музеите и галериите във Франция бяха отворени за посетители след продължилата повече от два месеца карантина.