В света има много малко създания, които са по-смели от нюйорския плъх.

Въпреки това пандемията от коронавирус докара плъховете до рядко състояние на глад, а отчаянието единствено засили тяхната увереност.

Плъховете в мегаполиса обикновено преживяват от храната, която се изхвърля от милионите ресторанти в Ню Йорк, пише Cmplex.

След като пандемията от коронавирус обаче принуди заведенията да затворят, тези животни гладуват и отчаяно търсят храна.

На 22 юни градът позволи на ресторантите да започнат да приемат клиенти на открито. Това доведе до срещи между клиенти и гладни плъхове, които не се притесняват да лазят по обувки и маси, за да се докопат до храна.

"Ако отнемете храната на всеки един бозайник, ще станете доста бързо свидетели на необичайно поведение от негова срана," казва пред Gothamist специалистът по градски гризачи доктор Боби Кориган.

Това накара собствениците на компании и жителите да призоват града най-накрая да обърне внимание на популацията си от гризачи. Въпреки призивите обаче, е малко вероятно Ню Йорк да се заеме с този проблем.

В момента градът и щатът се борят с пандемията от коронавирус и рестартирането на икономиката без да се стигне до унищожителна втора вълна. В резултат на това хората се заемат сами със задачата да се борят с гризачите.

Защо начинът, по който живеем сега, вещае още пандемии?Кризата с коронавируса съвсем ясно свари повечето правителства неподготвени, но специалисти по болестите предупреждават от десетилетия, че подобна катастрофална зараза предстои

Според NY1, има хора, като Елиас Шуел и неговото куче Съндроп, които са си поставили задача да ловят плъхове. Шуел и неговият домашен любимец имат за цел да избиват колкото се може повече плъхове в четири дни от седмицата. Те обикалят из Бруклин и убиват до 20 плъха в рамките на четири часа.

Въпреки това двамата едва ли ще окажат значителен ефект върху популацията на плъхове в Ню Йорк. В града има близо два милиона плъха, с което той се нарежда на трето място по този показател в САЩ - след Чикаго и Лос Анджелис.