Гледането на някого в очите може да ви даде представа за емоционалното му състояние.

Очите обаче също така могат да бъдат прозорец към интелигентността.

Проучване установява, че хората с големи зеници са по-интелигентни от тези с по-малки, съобщава Bright Side.

За какво ни служат зениците?

Зениците са онези черни точки в очите ни, като диаметърът им обикновено е между 2 и 8 мм, според Американската академия по офталмология.

Що се отнася до тяхната функция - те работят заедно с ириса, за да регулират количеството светлина, което преминава през окото, за да защитят ретината. Поглъщането на светлина, всъщност, е причината зениците да изглеждат черни.

Размерът им се променя от една ситуация в друга. Освен това той намалява с възрастта и варира при промяна на емоциите: някои изследователи твърдят, че зениците се разширяват, след като забележите привлекателен за вас обект.

По-големите зеници - свързани с по-висока интелигентност

Изследването, проведено в Технологичния институт на Джорджия върху над 500 „младежи от 18 до 35 години", се фокусира върху три основни компонента на когнитивните способности: флуидна интелигентност, контрол на вниманието и работна памет.

Флуидната интелигентност е способността за решаване на изключително трудни проблеми със знанията, които в момента не притежаваме. За да проучат първия компонент, учените провеждат някои специфични тестове върху участниците и забелязват, че хората, които показват подобна интелигентност, имат по-голям размер на зениците.

8 знака, че сте изключително умни, дори и да не го осъзнаватеНякои навици, които считаме за вредни, като гризането на ноктите и мрънкането, всъщност са признаци, че сте по-умни от повечето хора

Контролът на вниманието е способността да се съсредоточим върху нещо, независимо от разсейващите фактори около нас. В един от тестовете, свързани с тази способност, участниците трябва бързо да идентифицират писмо, преди то да изчезне, като се опитват да не гледат мигаща звездичка, минаваща през екрана. В края на този тест хората с по-големи зеници имат по-добри резултати.

Участниците трябва да правят и тестове, измерващи способността им да запомнят информация след определен период от време. Резултатите показват, че работната памет е свързана с големи зеници, както и контролът на вниманието и флуидната интелигентност.

Резултатите от други изследвания сочат, че зениците са свързани с locus coeruleus - част от мозъка, която предполага по-високи познавателни функции. Смята се, че колкото по-добре функционира тази част, толкова по-големи са зениците на човека.