Миналата година Google е консумирала толкова енергия, колкото Сан Франциско. Догодина цялата енергия ще идва от вятърен парк и соларни панели, съобщи компанията, цитирана от New York Times.

Онлайн гигантът съобщи във вторник, че всичките му центрове за обработка на данни в света ще бъдат захранвани изцяло от възобновяеми енергийни източници догодина. Това не означава, че компютрите на Google ще консумират само ветрена и слънчева енергия.

Подобно на повечето компании, Google получава енергия от електрическа компания, която управлява енергийна мрежа, захранвана от различни източници, включително хидроелектрическа енергия от язовири, природен газ, въглища и ветрена енергия.

Това, което Google направи в последните десет години със сравнително малко фанфари, е да участва в редица големи сделки с производители на възобновяема енергия, като гарантира, че ще купи енергията, произвеждана от вятърните им турбини и соларни панели.

С тези гаранции компаниите, произвеждащи вятърна енергия, могат да получат финансиране за създаване на повече турбини.

Енергията, създавана чрез възобновяеми източници, се включва в мрежата, така че потреблението на Google не представлява нетно потребление на фосилни горива и използваната енергия получава сравнително по-голям дял възобновяеми източници.

„Ние сме най-големият корпоративен купувач на възобновяема енергия в света. Тя е добра за икономиката, добра е за бизнеса и е добра за нашите акционери“, казва Джо Кава, вицепрезидент на отдел „Техническа инфраструктура“ в Google.

Кава допълва, че за разлика от базираната на въглерода енергия, цените на ветрената енергия не варират и това позволява на Google да планира по-добре. Освен това колкото повече възобновяема енергия купува, толкова по-евтини стават източниците. В някои държави, като Чили, възобновяемите източници са станали по-евтини от фосилните горива, отбелязва Google.

Трудно ще е да се провери дали компанията ще бъде най-големият купувач на възобновяеми енергийни източници, тъй като много индустрии не публикуват данни за това колко енергия потребяват. Няма съмнение обаче, че големите комплекси на Google, наред със сходните глобални операции на Amazon и Microsoft, са сред най-бързо разрастващите се нови потребители на електричество в света.

Google се надява, че успехът в работата с големи вятърни паркове, като този в Минко, щата Оклахома, която се простира на площ от 50 000 акра и снабдява с енергия големия център за обработване на данни на компанията в град Прайър, ще стимулира развитието на индустрията. NextEra Energy, която притежава вятърния парк, има около 115 вятърни парка в САЩ и Канада.

Около 25% от електричеството в САЩ отива за бизнеса и компании като Google получават около два процентни пункта от тази енергия. Компанията има осем различни бизнеса, включващи интернет търсачки, You Tube и Gmail, всеки от които има над един милиард клиенти.

Те работят в глобална мрежа от 13 големи центъра за обработка на данни, всеки от които е комплекс от много сгради със стотици хиляди компютри.

5.7-те тераватчаса електричество, потребени от Google през 2015 г., „се равняват на производството на две 500-мегаватови електрически централи, работещи на въглища“, казва Джонатан Кумей, преподавател по енергия и екология в Станфордския университет.

Това е достатъчно за захранването с енергия на два града с население от 140 000 души. „Една компания да мине изцяло на възобновяема енергия е нещо много голямо. Това означава, че компании със сходни размери ще бъдат притиснати да направят същото“, допълва Кумей.

Facebook има сходни сделки с производители на вятърна енергия. Миналата седмица Amazon потвърди дългосрочния си ангажимент да захранва машините си изцяло с възобновяема енергия, въпреки че през 2016 г. очаква да надхвърли целта си с около 40%. Компанията обяви още пет соларни проекта.

Microsoft се надява половината от електрическата енергия, която консумира, да идва от вятърни, соларни и хидроелектрически източници до 2018 г. Центровете й за обработка на данни в момента използват около 3.3 милиона метаватчаса енергия на година.

Целта за следващата година ще бъде изпълнена с 95% с вятърни турбини в целия свят, а подкрепата на Google за индустрията ще позволи цените да продържат да падат, особено спрямо въглищата, казва Кава. „Ние сме скептични към технологиите, но не внимаваме за цените“, отбелязва той.

Снимки: Pixabay.com