Днес се отбелязват 30 години от появата на първите електронни смайли. На днешния ден през 1982 г. проф. Скот Фалман от университета „Карнеги-Мелън”, Питсбърг, щата Пенсилвания, предлага да се използват три поредни символа - двуеточие, тире и затваряща скоба, за да се обозначи усмихващо се човече в текст, набран на компютър.

По този начин се появява известното Smiley, което се превръща във важен елемент в електронната лексика. Фалман използва за първи път символите в писмо, отправено към колегите му - преподаватели.

За последните 30 години от съществуването си Smiley се превръща в незаменим помощник в електронното общуване със способността си да пресъздава емоциите на потребителите, съобщи bTV.

В средата на 90-те години на XX век веселото и тъжно Smiley не удовлетворяват потребностите на хората, използващи активно интернет и мобилни телефони. Така в световната мрежа се появяват нови разнообразни емотикони, изобразяващи различни състояния – радост, тъга, изненада, объркване, намигане, целувка и т.н.

Усмихнатото личице е универсално средство за комуникация, лесно разпознаваемо и заредено с положителни емоции, разбираемо от всички, независимо от езика, който говорят.