Близо 19 000 души са подписали петиция, която призовава Япония да сложи край на дрескодовете, които налагат на жените да носят обувки с висок ток на работното място.

Петицията е дело на Юми Ишикава, която твърди, че е била принудена да носи обувки с високи токчета, докато работела в погребална агенция.

Нейните съобщения в Twitter във връзка с този въпрос добиват голяма популярност и имат над 30 000 споделяния.

През 2015 г. рецепционистка в Лондон беше отпратена вкъщи без заплащане, след като отказала да носи обувки с висок ток.

Кампанията в Япония минава под хаштага #KuToo. Тя използва японските думи за обувки и болка, които звучат сходно, според Kyodo News.

Участниците в кампанията твърдят, че носенето на обувки с висок ток е считано за задължително, когато кандидатстват за работа.

Ишикава, която е и актриса, казва: "Надявам се, че тази кампания ще промени социалната норма, така че когато жените носят ниски обувки, като мъжете, това да не се счита за лоши обноски."

Тя се е срещнала с официално лице от японско министерство, което проявило "съчувствие" към петицията.

Това не е първият случай на кампания за промяна на начина на обличане на жените на работното място, пише BBC.

Никола Торп организира петиция, с която призова законите, свързани с дрескода във Великобритания, да бъдат променени, след като тя била принуждавана да носи обувки с висок ток в компанията PwC.

Торп била наета на временна длъжност и отказала да се съобрази с дрескода. След отзвука в медиите, аутсорсинг компанията Portico обяви, че дамите в офиса й вече могат да носят "ниски обувки".

През 2017 г. канадска провинция се отказа от дрескода, който налагаше жените да носят обувки с висок ток.

Местното управление на Британска Колумбия обяви, че жените, които носят такива обувки, са изложени на риска от физическо нараняване вследствие на подхлъзване или падане, както на евентуално увреждане на краката и гърба.