Лилияна Кармона изпитва носталгия към боровата гора на хълмовете, които гледат към нейното село в Западно Мексико. Сега тя се вглежда в голяма овощна градина с авокадо, която задоволява апетита на чужденците за зеления плод.

Овощарите изсичат гори, за да направят място за повече овощни дървета в щата Мичоакан - световната столица на авокадото. Експерти се притесняват, че химикалите, използвани в овощните градини, може би са причина за заболяванията на местното население, пише Independent.

В 15-те години, в които преподава в селището, Хухукато Салвадор Салес забелязва, че учениците му пристигат с все повече дихателни и стомашни проблеми. „Смятаме, че причината са продуктите, използвани за пръскане на авокадовите дървета“, казва Салес, според когото вятърът разпръсва химикалите към домовете на учениците му.

Около 40% от авокадото в света се отглежда в Мексико, а производството е съсредоточено главно около Хухукато и езерото Сирауен. Авокадото заема площ от около 137 000 хектара в Мичоакан, сочат официални данни.

Половината от овощните градини са изникнали в гори, след като земята била закупена при съмнителни обстоятелства, разказва Хайме Навиа, ръководител на неправителствената организация Хира. Обезлесяването расте със скорост от 2.5% на година, сочат данните на Хира.

Температурата в региона позволява отглеждане на авокадо през цялата година. Мексико е родината на този плод, който е богат на витамини, протеини и здравословни мазнини. Макар че има силно вътрешно търсене, производството нараства успоредно с все по-голямата популярност на авокадото в света и горите платиха висока цена за това.

Експерти предупреждават, че химикалите, използвани в овощните градини в планините, може да попадат в потоците, реките и езерата и следователно да причиняват болести сред населението. Властите и някои производители опитват да спрат разрастването на овощните градини в горите.

От август властите са възстановили 100 хектара земя и са задържали десетки хора, работещи в полетата, изникнали в горите.

Създаден е етикет за авокадото, продавано в магазините, така че потребителите да могат да различават плодовете от овощни градини, които не вредят на околната среда.

Авокадото постига първия си бум през 70-те години на миналия век, но производството се разраства неконтролирано към горите през 2000 г. Чуждестранното търсене на авокадо значително нарасна в последните десет години, особено от САЩ - най-големия търговски партньор на Мексико, и държави като Япония.

През 2003 г. износът на авокадо достигна близо 60 милиона долара и цели 1.5 млрд. долара през 2015 г. Продажбите на авокадо в Япония нараснаха от 40 млн. долара, до 106 млн. долара в същия период.

Някои производители на авокадо, които се настаниха в гората, са членове на организирани престъпни банди, казва представител на правителството. Авокадо се отглежда дори на надморска височина от 2600 м.

Един хектар авокадо носи доходи от около 5400 долара на година. Мексикански производители на авокадо стачкуваха няколко дни, като протест срещу ниското заплащане, което получават този сезон. То варира между 1.8 и 2.6 долара на килограм. Кратката стачка доведе до глобално повишаване на цената на авокадото.