Покрай коледните партита и тържествата с приятелите и семейството консумацията на алкохол се увеличава с 40 на сто през декември.

Това не само причинява раздразнение, сълзи и клюки в офиса, но и води до скок на шофьорите в нетрезво състояние, освен това е свързано и с много инциденти и самоубийства.

Но много от нас пият твърде много на регулярна основа, през цялата година.

Повече от една четвърт от всички възрастни пият повече от препоръчаното количество алкохол - 14 единици седмично за жените и 21 за мъжете, според последните данни от британския Информационен център на здравеопазването и социалните грижи (HSCIC).

Една единица се равнява на 25 милилитра уиски, една трета халба бира или 175 мл вино, което е половин чаша.

Най-често мъжете и по-рядко жените на възраст от 45-64 години от средната класа пият най-много, като рискуват да нанесат сериозни и необратими ефекти върху тялото си, предупреждават експерти.

Чаша вино дневно не изглежда кой знае колко много, но това са 2.3 единици алкохол, които седмично нарастват до 16.1 единици, което надвишава безопасните граници за нежния пол.

От увреждане на сърдечния мускул до безплодие – ето какво причинява алкохолът на различните части от тялото ни.

Вижте още: Ето какво правят наркотиците с красотата ви

Безплодие и спонтанен аборт

Алкохолът със сигурност се отразява на мъжкото представяне в спалнята, тъй като причинява временна еректилна дисфункция.

В дългосрочен план той намалява нивата на тестостерон, което води до загуба на либидо и е токсичен за тестисите, което пък нанася вреди на спермата.

Горе-долу същият ефект имат питиетата и върху жените. Алкохолът причинява дисбаланс в хормоните, които контролират плодовитостта, като дори и в малки количества той може да намали шанса за зачеване.

Изследване, направено през 2009 г. в Харвардския университет върху двойки, подложени на ин витро оплождане, показва, че жените, които пият повече от шест единици алкохол на седмица, е с 18 на сто по-малко вероятно да забременеят, докато способността на мъжете да създадат потомство е намалена с 14 на сто.

Дългосрочната злоупотреба на алкохол при жените води до нередовен менструален цикъл, липса на овулация, както и ранна менопауза и спонтанен аборт.

Пет вида рак

Консумацията на алкохол увеличава риска от пет вида рак. Основната му съставка – етанолът, се разгражда в черния дроб, по време на което се произвежда токсично вещество, наречено ацеталдехид.

То причинява увреждане на ДНК клетките, като ги превръща в ракови.

Например в черния дроб ацеталдехидът води до това чернодробните клетки да растат по-бързо от нормалното. А клетки, които се регенерират по-често, са по-склонни на промени в техните гени, които водят до рак.

Алкохолът също така реагира с други химикали, които причиняват рак - например цигарен дим, който действа като разтворител, което позволява алкохолът да се абсорбира по-бързо и да уврежда клетките.

Той увеличава вероятността от болестта и по друг начин - чрез промяна на нивата на половите хормони в организма, включително на естроген. Съществува пряка връзка между консумацията на спиртни напитки и рак на гърдата.

Трябва да знаете, че количеството алкохол, което води до тези промени, изобщо не е голямо. Бутилка вино на седмица ще повиши риска от рак на гърдата с 10 на сто.

Унищожен черен дроб

Алкохолът е като мазнините – той ни носи същото количество калории като маслото. Например, един литър водка има същите калории като литър бита сметана.

Алкохолът се метаболизира по същия начин, както и сметаната, и отива в клетките на черния дроб. Затова всеки, който пие редовно, завършва с чернодробна стеатоза.

Една част от хората развиват цироза, когато черният дроб е необратимо повреден.

Наднорменото тегло също води до цироза, но щетите върху черния дроб от алкохола се наблюдават за много по-кратък период от време. На затлъстяването му отнема 40-50 години да съсипе черния дроб, докато повечето алкохолици на 40 вече имат цироза.

Чернодробните заболявания са вторият най-голям убиец при жените и третият при мъжете. 80 на сто от тези смъртни случаи са свързаните с алкохола.

Гръдни инфекции

Пиячите страдат по-често от гръдни инфекции и пневмония, защото алкохолът отслабва имунната система.

Мъжете, които пият повече от 50 питиета на седмица, е 80 на сто по-вероятно да бъдат откарани в болница с пневмония, отколкото тези, които се ограничава до шест питиета на седмица.

Кожни проблеми

Алкохолът ни състарява и всички знаем това. Той има диуретично действие, което кара тялото и кожата ни да се дехидратират много по-лесно.

Дехидратацията прави кожата суха, а косата чуплива. Прекомерната консумация на алкохол влияе и на нивата на желязо в кръвта, което ни прави бледи, с вяла кожа и подпухнало лице, както и води до косопад.

И понеже алкохолът разрушава витамините С и А, в резултата на което се произвежда по-малко колаген, а кожата става по-малко устойчива на основните причини за стареенето като слънцето и замърсяването.

Алкохолиците често развиват кожни обриви заради липсата на витамини от групата В, които могат да наподобяват екзема. Алкохолът също разширява кръвоносните съдове, което води до зачервяване на части от лицето, както и до тъмни кръгове под очите.

Мозък

След няколко питиета изглежда срамежливостта и тъгата ни изчезват и ние ставаме по-щастливи и по-уверени.

Но малцина от нас осъзнават, че ако изпадаме в това състояние редовно, то може действително да увреди мозъка ни.

Редовната употреба на алкохол е свързана с депресия, тревожност, както и с множество други проблеми с психичното здраве. Почти една трета от самоубийствата се дължат на влиянието на алкохола.

Той засяга всяка система на организма и може да промени необратимо мозъка. Освен това при консумацията на алкохол се отделя хормонът допамин, известен като хормон на щастието. Той обаче е свързан и с пристрастяване, резултат на което е алкохолизмът.

Вижте още: Пет начина да удължите (или скъсите) живота си всеки ден

Високо кръвно налягане и сърдечни проблеми

Алкохолът е токсин, който пряко засяга клетките на сърдечния мускул. Когато човек пие, той убива част от тези клетки. В резултат на това се развива кардиомиопатия, когато сърдечният мускул става слаб и тънък и не е в състояние да изпомпва кръвта към тялото, лишавайки тъканите от кислород.

Това води до недостиг на въздух, умора, неправилен сърдечен ритъм и подуване на краката и ходилата, а при тежки случаи може да доведе до сърдечна недостатъчност.

Сърцето има невероятната способност да се възстановява, но ако пиете редовно, ще го увредите необратимо. Това се случва, когато мъжете поемат повече от 21 единици алкохол седмично, а при жените – при повече от 14 единици седмично.

Пиянството увеличава и вероятността от високо кръвно налягане, което е един от основните рискови фактори за инфаркт и инсулт. Алкохолът оказва влияние и върху съня, което допълнително повишава кръвното налягане.

Заболявания на бъбреците

Приемът на алкохол на регулярна основа удвоява риска от бъбречно заболяване. Токсините и отпадъчни продукти от кръвта се филтрират от бъбреците, но алкохолът намалява тази тяхна способност. Той дехидратира тялото, което влошава работата на всички органи в организма.

Слаби кости

Алкохолът уврежда костите и води до състояние, известно като медицинска остеопороза. Това означава, че хората са по-склонни да чупят костите си, а фрактурите им зарастват по-бавно.