Хранителните магазини, които продават хот дог в Малайзия, бяха помолени да прекръстят продукта, като в противен случай рискуват отнемане на сертификата за „халал“ (храни, които са разрешени от Корана – бел. ред.), съобщава ВВС.

Малайзийският департамент за ислямско развитие съобщи, че е приел постановлението след оплаквания от мюсюлманските туристи. Неговият директор Сираджудин Сухайме съобщи, че името може да предизвика „объркване“.

„В исляма кучетата се смятат за нечисти и името не може да се свързва със сертификата за „халал“, изтъкна той. Според малайзийското ръководство за храна „халал“, този тип храна и изкуствени подобрители не трябва да бъдат кръщавани на „не-халал“ продукти, като шунка, бекон, бира, ром и други, които могат да създадат объркване, съобщават местните медии.

Малайзия, която е населена предимно от мюсюлмани, практикува умерена форма на исляма, но броят на консервативно мислещите сред управляващите се увеличава.

Малайзийският министър на туризма и културата Назри Азиз разкритикува постановлението, като го нарече „глупаво и ретроградно“. „Хот догът си е хот дог, дори на малайски език той се нарича хот дог. Аз съм мюсюлманин и съм обиден“, каза той пред репортери, допълвайки, че няма причина религиозният орган да смятат думата „куче“ за обидна.

Постановлението предизвика дебати и сред малайзийците в социалните мрежи. „Това е просто име, какво общо има то с това дали храната е „халал“ или не? Мюсюлманите трябва да се притесняват повече от съставките и начина, по който е приготвена храната“, написа Еман Юсоф във Facebook.

“Винаги можем да разчитаме на властите да ни направят за посмешище“, коментира друг малайзиец - Мат Разал. „Магазини за домашни любимци, моля, прекръстете кучетата си на наденички“, добави друг потребител на социалната мрежа.

Активистката и колумнистка Марина Махатир, дъщеря на бившия лидер на Малайзия Махатир Мохамад, критикува постановлението на Департамента за ислямско развитие. „О, да, ние лесно объркваме бедните мюсюлмани, които никога не са чували за хот дог преди и които няма да имат друг избор, освен да си купят един хот дог, ако го има в менюто“, коментира тя във Facebook. Публикацията й беше споделена близо 2000 пъти.

Малайзия често се гордее с факта, че е умерена мюсюлманска държава, която позволява на други религии свобода на вероизповеданието. В последните години обаче страната постави по-голям акцент върху ислямския кодекс за поведение.