Промяната на климата може да доведе до постепенно измиране на животинските и растителните видове на принципа на доминото – когато животните умират едно след друго, доколкото зависят едни от други за оцеляването си.

В най-голям риск се намират животните и растенията, които обитават района на Средиземно море, се казва в изследване на международна група учени, в която влизат биолози от Швейцария, Великобритания, Испания и Чили.

Те са изследвали връзката между цъфтящите растения и насекомите-опрашители в 7 региона на Европа. По думите на водещия автор на проучването Хорди Басконта, първоначално учените в качеството на пример са взели скална роза, вирееща в южната част на Испания.

Експертите смятат, че до 2080 г. тя ще изчезне и вероятността за това е 52%. В случай че това стане, един от нейните опрашители - дивата пчела, също ще бъде под заплаха от изчезване, тъй като го няма един от основните й източници на храна.

При това дивата пчела опрашва и вечнозеления храст мирка, което означава, че в случай на измиране на насекомите това ще сложи край и на това растение.

Градът, който властваше над Средиземноморието, планира завръщанеЗападащият и деморализиран днес Генуа е бил сред най-богатите градове в света само преди 700 години

Перспективите за изчезването на миртата до 2080 г., изолирано от всички други растения, възлизат на 38%, а ако се отчита влиянието на един вид върху друг, опасността се повишава до 62%.