Японците отделят много внимание не само на физическото си здраве, но и на търсенето на смисъла на живота. Това положително влияе върху продължителността му, казва Юлия Орлова, генерален директор в издателство Vivat.

В света съществуват над десет страни с изключително висока продължителност на живота. Но именно Япония години наред заема челното място в този списък. Много учени свързват този факт с балансираното хранене, активната физическа дейност, медитацията и отсъствието на излишни килограми. Освен вече споменатите фактори следва да обърнем внимание на едно чисто японско определение – икигаи. То може да ни разкрие тайната на дълголетието на японската нация.

Точен превод икигаи няма. Съществуват няколко версии, всяка от които има своята логика и отразява по свой начин същността на светоусещането. Терминът може да се определи като „смисъл на живота“, „усещане за собствено предназначение“ или „щастието да бъдеш винаги зает“.

Японците са много трудолюбива и активна нация. При тях не съществува словосъчетание като „излизам в пенсия“. За тях то е равнозначно на „отивам си завинаги“.

Много японци продължават да бъдат активни дори след навлизане в пенсионна възраст. Те се занимават, докато здравето им го позволява. Споделят мнението на учените: „да се попада в нови ситуации, ежедневно да се учи нещо ново, да се общува и да се взаимодейства с други гора – всичко това са жизнено необходими антивъзрастови фактори“.

Преди време изследователите Ектор Гарсия и Хрансеск Миралес отиват на остров Окинава, за да проучат феномена дълголетие. Именно на този остров най-много хора доживяват над 100 години. След това двамата написват книга, посветена на икигай. Една от откритите тайни гласи: „Бъдете винаги активни, никога не спирайте да се занимавате с нещо. Този, който отказва да прави онова, което обича, умира, т.е. губи смисъла на живота си. Ето защо дори след приключване на „официалния“ трудов живот е важно и занапред да се занимаваме, да се развиваме, да бъдем полезни на другите“.

Да се открие собствения икигаи не е лесно. На първо място трябва да се замислите върху това – какво сте мечтали да правите, което ви е носило радост в детството или преди само няколко месеца.

5 изненадващи туристически атракции на ЯпонияТази страна смайва със странностите си



Дали не сте се възхищавали на колекционирането? Или пък на приготвянето на храна за любимите хора? Извличали сте удоволствие от пеенето и рисуването? За да откриете онова, което ви носи наслада в живота, не са необходими много пари. За него винаги ще може да отделяте поне минута. Трябва само да се замислите и да започнете да въплъщавате отдавнашната мечта в настоящия си живот. Правете крачка след крачка, за да усъвършенствате своите умения и навици. Тогава вашият живот ще придобие смисъл. Само така може да си гарантирате дълголетие и здраве.

Едно време Айнщайн признава, че ако не е била физиката, той би се посветил на музиката. Когато не е бил съсредоточен върху физиката и математиката, обичал да свири на цигулка.