Илакака е малък град в югозападната част на Мадагаскар, по протежение на Route Nationale 7 - главния път, свързващ столицата Антананариво с пристанището на Толиара.

Преди 20 години Илакака практически не съществува със своите едва 40 жители. След по-малко от десет години неговото население нараства до 60 000 души, тъй като хора от цял ​​Мадагаскар започват да се събират тук, търсейки сапфири.

Сапфирът е открит в Южен Мадагаскар в края на 90-те години. Дотогава Илакака е просто спирка за камиони с няколко колиби.

Когато новината за находището се разпространява, Илакака набъбва до десетки хиляди жители и сънливото селище се превръща в сапфирната столица на света, осигуряваща почти 50% от всички сапфири на планетата.

#Madagascar #Ilakaka Baghdad

A post shared by Nevada Nussbaum (@nevada.r.nuss) on

Независимо от икономическия бум, Илакака никога не се развива в богат град, като бедните семейства продължават да живеят в малки дървени къщи, посочва Amusing Planet.

Повечето от работниците идват тук с намерението да забогатеят и да се върнат в домовете си, но в крайна сметка са попадат в капана в системата, в която мадагаскари работници са експлоатирани от търговци от Тайланд и Шри Ланка.

Има голям брой незаконни миньори, работещи в Илакака, които контрабандират големи количества скъпоценни камъни извън страната. В града се шири беззаконие, въпреки наличието на полицейски сили.

През последните години за Илакака настъпват трудни времена, тъй като всички лесно достъпни сапфирни полета са изчерпани, а останалите миньори често работят в дълбоки дупки, слизайки дълбоко под земята.