Фараонът Taa II Секененра, наричан Храбрия, е загинал в битка заради хипопотами.

Мумията на владетеля от тиванската Седемнадесета династия, управлявала в Горен Египет по време на Втория преходен период между 1560 или 1558 г. пр. Хр., е намерена през 1880 г. Но при повторен анализ дълбоките рани по лицето привличат вниманието на археолозите.

Известният египтолог Захи Хавас и неговият колега Сахар Салим откриват, че Секененра има повече фрактури и вероятно е срещнал смъртта на бойното поле. Според доклад, публикуван в Live Science, фараонът е загинал, опитвайки се да защити страната си.

"Секененра е бил на фронтовата линия със своите войници, рискувайки живота си, за да освободи Египет", казва водещият автор на изследването Сахар Салим, професор по радиология в университета в Кайро, цитиран от вестник Стандарт.

Изследване с компютърна томография на повредената мумия разкрива нови рани по лицето, които древните балсаматори са се опитали да прикрият. Фараонът има огромна рана на челото, порязвания около очите и бузите и е прободен в основата на черепа, като оръжието може би е достигнало мозъчния ствол. Изглежда, че нападателите са обградили победения владетел от всяка страна.

Секененра Таа е владетел на Южен Египет между 1558 г. и 1553 г. пр. н. е., когато хиксосите контролирали Северен Египет и изискват данък от южната част на царството. Според написаното в намерени фрагменти от папируси, фараонът се разбунтува срещу нашествениците, след като получил жалба от краля на хиксосите, че шумът на хипопотамите в свещения басейн в Тива нарушава съня му.

Кралят живеел в столицата Аварис, на 644 километра от Тива. С това измислено обвинение кралят на хиксосите искал да се унищожи свещения басейн, което е огромна обида за фараона и вероятно е сложило началото на войната.

Тайни на древните египтяни, които няма да намерите в учебниците по историяКакво знаем за древните египтяни? Те са изобретили хартия, мумифицирали са фараоните си и са построили мистериозни пирамиди, чиито тайни все още не са разкрити

Текст върху гравирана скална плоча, открит в Тива, описва смъртта на Камосе, син на Секененра Таа II и негов наследник, във войната срещу Хиксос.Новото проучване използва рентгенови лъчи, за да изгради 3D изображение на мумията на фараона.

Открита е 7-сантиметрова рана на челото, която е възможно да е от удар с брадва или меч. Тя би могла да бъде фатална. Друг потенциално фатален удар е нанесен над дясното око на фараона, той е дълъг 3.2 см и е възможно да е направен от брадва.

Има следи по носа, дясното око и дясната буза, които може да са от дръжка на брадва тояга, казват изследователите. Удар от меч или брадва по лявата буза на фараона е оставил още една дълбока бразда. Отляво вероятно копие е проникнало в основата на черепа, оставяйки рана с дължина 3.5 см.

Ръцете на мумията са огънати и стиснати, но на предмишниците му няма защитни наранявания, което кара изследователите да предполагат, че може би ръцете са били вързани, когато той е починал. Може да е бил заловен на бойното поле и екзекутиран от нападателите, се казва в изявлението на Салим.

Фактът, че балсаматорите са се опитали да прикрият раните на черепа подсказва, че той не е бил балсамиран набързо, пишат изследователите в новото си проучване, публикувано в списанието Frontiers in Medicine.Секененра Таа II може да е загубил живота си в битка, но неговите наследници, в крайна сметка, са спечелили войната, пише arkeonews.net.