„Милея за онези състояния и възможности да съзерцаваш дълго, както нашите колеги художници от миналото са правили. Но сегашната действителност предразполага към по-фрагментарно, по-динамично вглеждане, толкова забързано, че не стига някак до онези узряващи, изискващи повече време моменти.“

Това пише художникът Константин Костов, чиято изложба Il dolce far niente ще бъде открита на 1 ноември в галерия „Ракурси“.

Експозицията включва живописни произведения на автора, в които той анализира начините, по които се разбира от хората изкуството да не правиш нищо. „В нашата действителност това се свързва с бездействие и лентяйство. От позицията на художник - съзерцанието не е правене на нищо, макар така и да изглежда“, казва художникът.

Като повод за анализа си той посочва дългото време, прекарано в изолация през последните години. „Там някак започнахме да се завръщаме към потребностите си, към разбиране на времето като наше, но и като изгубено по нещо друго. Това не беше „изкуство да не правиш нищо“, а просто правехме нещата по други начини. Имам усещането, че тази фрагментарност на възприятията от последния период беше толкова противоречива и толкова крайна като позиция, че предразположи към един дисбаланс на цялото, в който хората се загубиха. До тук парчетата на придобитата реалност бяха от диапазона на безнадеждност до успех, от пропадане, усещане за самота до абсолютна еуфория“, допълва той.

Константин Костов е роден през 1988 г. в Пловдив, а сега живее и работи в София, където е главен асистент към катедра „Живопис“ на Националната художествена академия (НХА).

Представял е свои творби в самостоятелни и групови изложби в София, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Плевен, Варна, Пекин, Брюксел, Берлин, Виена, Триест, Венеция.