Учени извлякоха най-старата известна на науката ДНК от кътниците на мамут, съобщава Ройтерс.

Животното е обитавало територията на Североизточен Сибир преди 1.2 милиона години.

Зъбите, от които е извлечена ДНК, са от три мамута, запазени в пермафроста, или вечната замръзналост, която заема около 24% от земната суша в северното полукълбо, а в недрата й са откривани дори цели мамути.

Някои от останките, от които идва ДНК материалът, са открити през 70-те години на миналия век, но едва днес съвременните технологии дават възможност тя да бъде извлечена.

Най-старият от трите зъба е открит край река Крестовка и е на 1.2 милиона години.

Вторият идва от поречието на река Адича е на около 1 млн. години. Третият е открит близо до река Чукоча и е най-млад - на около 700 000 години.

20 животни, които обитават Земята по-дълго от човекаЗемята е на повече от 4 милиарда години и не е изненадващо, че на нея са живели много различни видове, включително човеците

Най-старата ДНК, откривана до момента, беше от кон, живял на територията на Юкон в Канада преди около 700 000 години, припомня Ройтерс.

За сравнение, човешкият вид Хомо сапиенс се е появил преди около 300 000 години.

Дезоксирибонуклеиновата киселина (ДНК) е нуклеинова киселина, която носи генетичните инструкции за биологическото развитие на всички клетъчни форми на живот и много от вирусите.

Основната функция на молекулата на ДНК е дълготрайното съхранение на информация, припомня Wikipedia.