Според ново проучване на платформата за изчисляване на разходи HowMuch.net, САЩ е страната, в която има най-много милиардери – над 30 процента от общия брой на свръхбогаташите в света.

Дотук нищо изненадващо, нали? Нещата обаче стават по-интересни, когато хвърлим по-детайлен поглед върху данните от проучването, визуализирани под формата на цветна карта на света. Ако разгледаме по-внимателно картата, можем да видим, например, че малко над 40 на сто от милиардерите в Китай са натрупали богатството си през основаните от тях бизнеси. Или че близо 65 на сто от германските милиардери са наследили своето състояние.



Ако се върнем на САЩ, ще открием, че в голямата си част тамошните милиардери са обособени в три големи и сравнително равностойни групи – 28.9 на сто от богаташите дължат състоянието си на наследство, 32.1% са основатели на компании, а 26.8% оперират във финансовия сектор. Доста по-малък е процентът на висшите мениджъри натрупали над 1 милиард долара – 8.4%. Най-малък е делът на хората, натрупали милиардите си благодарение на политически контакти или на добив на природни богатства.

Това е в рязък контраст с положението в Русия, където милиардерите, спадащи към последната група, са 64 процента от общия брой в страната. Финансовият сектор е отговорен за още 21.6 на сто от руските милиардери. Русия заема трето място по брой на милиардерите след САЩ и Китай.

На четвърто място е Германия, където живеят 5.1 процента от световните милиардери. 25.9% от свръхбогаташите на страната са основатели на собствени бизнеси.

Петицата допълва Бразилия (3.9% от световните милиардери), където близо половината от милиардерите са богати наследници. Следват Индия (3.4%), Обединеното кралство (2.8%), Хонконг (2.7%), Франция (2.6%) и Италия (2.1%).

Снимка: HowMuch.net