Каменната сграда Нап ъф Хауър (Knap of Howar), която се намира на шотландския остров Папа Уестрей, се смята за най-старата запазена къща в света.

Учените изчисляват, че тя е построена между 3700 и 3500 г. преди новата ера.

Сградата, всъщност, е съставена от две отделни постройки, които, по всяка вероятност, са били част от селскостопанска ферма. Те са изградени от суха зидария, а между тях има коридор.

Данните от разкопките показват, че Нап ъф Хауър вероятно е била построена върху по-старо селище и се е превърнала в център на фермерско общество.

Двете части на сградата нямат прозорци, а вратите им са обърнати към морето. Учените предполагат, че те са били осветявани с огън, а на покрива е имало отвори за вентилация.

Голяма част от каменните мебели в интериора на къщата са в много добро състояние, включително леглата и вътрешните рафтове.

Изследването на останките от битовите отпадъци, които са намерени при археологическите разкопки около фермата, показват, че нейните обитатели са отглеждали крави, овце и прасета. От растителните култури са намерени ечемик и пшеница. Риболовът също е бил част от местния бит.

В и около къщата са намерени и фино изработени глинени съдове от епохата на неолита. Подобна керамика е открита и в гробници, разположени на някои от съседните острови.

Името на постройката идва от скандинавската дума "haugr", която означава "могила".

Първите разкопки на мястото са направени през 1929 г. от собственика на имота Уилям Трейл. Първоначално историците смятали, че сградите са от Желязната епоха, но по-късните разкопки от 70-те години на миналия век, извършени от Ана Ричи, показали, че става въпрос за много по-ранна неолитна архитектура.

Нап ъф Хауър е била населявана от хора в продължение на над 900 години.