Купуването на скъп часовник като цяло не е много умен ход, ако гледате на това чисто като на инвестиция. Стойността на повечето часовници, в това число почти всички луксозни марки, намалява с времето.

Ако обичате часовници и планирате да задържите своя в продължение на много години, марката, която е известна с това, че запазва най-добре стойността си, разбира се, е Rolex.

При нея обаче има един злощастен недостатък, който вероятно сте забелязали на най-различни пазари – има тонове фалшификати. Разпространението на фалшиви или частично истински часовници Rolex е истински проблем, особено на пазара на часовници втора ръка, на които се продават и някои от моделите, които са най-желани от колекционерите, пише CNN Money.

“На тази планета има повече фалшиви часовници Rolex, отколкото всички други фалшиви стоки, взети заедно,” пише през 2014 г. Бенджамин Клаймър, основател на влиятелния сайт за часовници Hodinkee, когато се появиха съмнения за фалшив циферблат на часовник, който аукционната къща Christie’s бе продала за половин милион долара.

“Можете да умножите този брой по 100, ако включваме тези часовници Rolex, които са били модифицирани по някакъв начин, след като са излезли от завода.”

Вижте още: Мъж продава в eBay прокълнат Rolex

Ако, разбира се, купувате нов часовник от оторизиран дилър или бутик, това не би трябвало да е проблем. Повечето хора обаче не могат да си го позволят, затова трябва да са особено внимателни, за да не се окаже в крайна сметка, че са се сдобили с фалшификат.

Пол Алтиери, който управлява Bob’s Watches - популярен магазин за втора ръка часовници Rolex, твърди, че всеки месец през неговия магазин минават по няколко фалшификата.

“Нещото, което болшинството не знаят, е, че повечето хора могат да разпознаят менте за 25 долара, но биха имали проблем с менте за 400 долара. Има някои наистина добри фалшификати,” казва той. “Наистина, наистина, наистина добри.”

Бърза проверка в Google показва колко прав е той. В интернет има група от хора, които искат да купуват копия на часовниците като хоби и да споделят творенията си. Намеренията на тези ентусиасти почти винаги са добри, но това показва колко лесно е да направиш фалшив Rolex и да заблудиш някой лаик.

Вижте още: 10-те най-добри модела на Rolex на всички времена

Понякога на Алтиери му се налага да отваря някои часовници, които пристигат в магазина му и да ги преглежда с микроскоп, защото е прекалено трудно да се каже дали са истински или фалшиви.

“Хората си мислят, че фалшификатът си е фалшификат, но това не е така. Има някои наистина добри фалшификати — тези, които са на цени между 350 и 500 долара, са трудно разпознаваеми, трябва да имате набито око,” казва той. “Дори някои дилъри се заблуждават с по-скъпите модели.”

Повечето хора, които се опитват да продадат фалшиви часовници Rolex на магазина му, обикновено наистина смятат, че часовниците им са оригинални. В тези случаи на Алтиери се пада да им съобщи лошата новина.

В повечето случаи те са получили часовника като подарък или пък са го купили на цена, която е “прекалено добра, за да е истина”. От време на време се случва да има измамени, които са платили хиляди долари за фалшификат.

За да не допускат подобни случаи, аматьорите в тази сфера би трябвало на първо място да купуват от надеждни източници, но има и няколко неща, които сами могат да проверят, ако имат съмнения.

Първо, трябва да знаете как изглежда моделът часовник, който искате да си купите и да внимавате за отклонения. Има много детайли, които можете да проверите.

Сред тях са логото (на някои фалшификати дори липсва популярната корона); серийният номер; детайлите по механизма (при фалшификата детайлите не могат да се сравняват с тези при оригинала), теглото (фалшификатите обикновено са по-леки, защото за направата им са използвани по-евтини материали), циферблатът (циферблатът на оригиналите е перфектен, без неравности и различни разстояния между цифрите); прозрачен заден капак (с изключение на няколко редки модела от 30-те години, Rolex не произвежда часовници с прозрачни задни капаци); надписи върху задния капак (с изключение на модела Sea Dweller, Rolex не гравира гърбовете на часовниците си); цъкането (заслушайте се внимателно и ако чуете силно цъкане, вашият Rolex определено е фалшив).

Най-важното нещо си остава да гледате цялостно на нещата, казва Алтиери. Някои на пръв поглед красиви часовници са направени отчасти с истински компоненти. Наскоро редактор на Hodinkee попаднал на часовник Tudor, който изглеждал подозрителен и написал статия, описвайки всяко нещо, за което трябва да се внимава.

Части от часовника вероятно са истински, но като цяло напасването им с останалите части е истинска катастрофа.