Ако след тренировка усещате силен глад, не сте единствени.

Това е съвсем нормално, защото е доказано, че редовните тренировки могат да засилят метаболизма и да увеличат апетита. Но колкото тежка и потна да е била тя, не трябва да служи като извинение да ядете бургери, пържени картофи и пица.

Оказва се, че хората често надценяват броя на изгорените калории и в крайна сметка, ядат повече, отколкото е необходимо на тялото. Или пък посягат към грешни неща.

И така, как можете да избегнете преяждането след тренировка? Вижте тези пет експертни съвета:

1. Помислете два пъти за калориите, които сте изгорили

Наистина ли по време на спокойното си 5 км бягане изгорихте същия брой калории, колкото има в голяма купа сладолед?

Обикновено подценяваме калориите, консумирани чрез храна, и надценяваме броя на калориите, изгорени при упражнения. Бъдете реалисти, когато става въпрос за избора на храни след тренировка.

Разбира се, няма нищо лошо в това от време на време да ядете сладолед. Но пълноценното хранене със сложни въглехидрати, висококачествен протеин и добри мазнини е по-добър избор след тежка тренировка. Или какво ще кажете за здравословна закуска с протеини и мазнини като яйце, извара и зеленчуци след тренировка ?

2. Запитайте се: наистина ли съм гладен?

След всяка тренировка си задавайте въпроса: „Наистина ли съм гладен?“ Ако не можете да отговорите на този въпрос с категорично „да“, може би сте забравили да пиете достатъчно вода по време на тренировката.

Често бъркаме усещането за жажда за глад. Така че, преди да посегнете към някаква закуска, изпийте голяма чаша вода и вижте как се чувствате след това.

Ако все още коремът ръмжи, определено трябва да хапнете нещо. След кратка тренировка, всичко, от което се нуждаете, е закуска от 150-200 калории, като кисело мляко или шепа ядки. Ако сте тренирали по-дълго или сте вдигали тежести, ще ви трябва нещо малко по-зареждащо.

3. Хранете се редовно

Ако наистина сте много гладни след тренировки, може би не сте яли достатъчно през останалата част от деня. Редовното хранене помага да поддържате нивото на кръвната захар стабилно и по този начин има много по-малък риск от преяждане. Колко често трябва да се храните зависи изцяло от личните ви цели.

Един от начините да сте сигурни, че сте сити, е да имате богати на протеини храни (постно месо, риба, млечни продукти, ядки, бобови растения и др.) с всяко хранене. Проучване, публикувано в American Journal of Clinical Nutrition, което изследва ефекта на протеина върху управлението на теглото и насищането, показва, че протеинът е по-засищащ от въглехидратите и мазнините.

4. Планирайте тренировките си по-интелигентно

Ако винаги се чувствате гладни след тренировка, опитайте се да планирате упражненията преди едно от основните си хранения.

Няма значение дали предпочитате да спортувате преди закуска, обяд или вечеря, интелигентното планиране ви дава възможност да попълните енергийните си запаси с пълноценна храна. По този начин няма да е необходимо да имате допълнителни закуски, а следователно и допълнителни калории между храненията.

5. Не тренирайте само за да „спечелите калории“, които можете да изядете по-късно

Често се измъчваме с тренировки, които всъщност не ни харесват. Прекарваме цялото време в мислене за сладките награди, които ни очакват след това. Опитайте се да промените начина си на мислене. Намерете дейност, която обичате да правите — няма значение дали е бягане, колоездене, тренировки с телесно тегло или йога. Упражнението трябва да бъде наградата на тялото ви, а не храната.

Най-важното е да слушате тялото си. Ако сте гладни, не пренебрегвайте ръмжащия си стомах. Научете се да интерпретирате сигналите с интуитивно хранене и попълнете енергийните запаси с балансирана храна.