Независимо дали пътувате само с цел туризъм или по работа, понякога дългите полети могат да бъдат необходимо зло.

Освен ако не разполагате с лукса да се отпуснете в бизнес класа, продължителноте летене обикновено означава дълги часове на седалка с минимално място за краката. Полетите, които продължават повече от три часа, са повече от вредни. Ето как влияят на здравето ни:

Дехидратация

Когато сме в самолет, влажността в кабината достига само около 20%, а повечето хора са свикнали с влажност над 30%, според Световната здравна организация (СЗО). Това води до сухота в очите, кожата и носа.

Не е необходимо да пиете повече вода от нормалното, но е най-добре е да избягвате дехидратиращи напитки, като тези, които съдържат кофеин и алкохол. Носете си капки за очи, овлажняващ крем за кожа и физиологичен спрей за нос.

Стресирани сте

Трафикът по пътя към летището, чакането на дълга опашка за проверка и часовете в чакалнята могат да бъдат доста стресиращи. Затова се подсигурете, идете навреме и си намерете занимание преди полета.

Тялото ви приема по-малко кислород

Налягането на въздуха е по –ниско, а за някои хора това може да доведе до усещане за умора или задух. По-ниското ниво на кислород може да бъде проблем за хора с анемия и сърдечни и белодробни заболявания. Ако чувствате задух, станете и се разходете, пийте повече вода.

Излагате се на повече микроби

Може би сте чували, че рециркулираният въздух при дълъг полет излага пътниците на вируси, но това всъщност е развенчано от проучване от 2001 г. В действителност, именно теснотата и близостта с другите пътници и мръсните повърхности излагат пътниците на много микроби.

За съжаление, няма какво да направите за кашлицата или за подсмъркващия съсед, но можете да се предпазите, като миете ръцете си и често използвате дезинфектант.

Подувате се

Тъй като надморската височина рязко се променя, спадът в налягането на въздуха може да доведе до повече газове, което означава, че ще се чувствате подути. Опитайте се да избягвате мазни и прекалено солени храни, газирани напитки, боб и кръстоцветни зеленчуци, които могат да влошат положението.

Ушите може да ви болят

Разликата в налягането може да причини болка в ушите, което е доста болезнено за някои хора и е причина дори за временно намален слух. Ако имате проблеми с приспособяването към налягането, опитайте се да преглъщате и да се прозявате, дъвчете дъвка.

Кръвното ви може да се повиши

Един от страничните ефекти на по-малкия приток на кислород в тялото е по-високото кръвно налягане. Ако имате високо кръвно, това може да доведе до хипертония, което ви излага на по-висок риск от заболявания, свързани със сърцето.

Редовно се изправяйте и се разхождайте из кабината, избягвайте алкохол, солени закуски и други храни и напитки, които могат да повишат кръвното ви налягане.