Не е тайна, че модата е адски безмилостна индустрия. Колко пъти нереалистичните стандарти и високи очаквания са тласкали момичетата до ръба на безумието?

И въпреки че стигмата около по-едрите модели избледнява, стъпките в тази посока са толкова малки, че едва се виждат.

За щастие, все повече жени са готови да вземат нещата в свои ръце и да пренапишат изцяло правилата. Един плюс сайз модел - Дениз Мерцедес, прави точно това.

Доминиканският модел с размер 14 (L) стартира предизвикателство в TikTok, озаглавено „Стилът не е размер“ заедно с приятелката си Мария Кастеланос.

Двете момичета с различни размери обличат едни и същи тоалети и споделят видеоклипове със своите 1.7 милиона последователи, като показват, че красотата е във всякакви форми и размери.

Техните видеоклипове вече са харесани 30.6 милиона пъти, доказвайки, че здравите и щастливи жени управляват света.

Когато Дениз е на 16, тя е слаба и дребничка. Започва да изпраща снимките си на модни агенции, но височината й е недостатъчна за модните стандарти. Тя продължава да позира пред камерата като странично хоби, докато навършва 21 години и не достига 14 размер.

Според публикация на нейния уебсайт, Дениз започва да събира тоалети и да публикува изображенията си в тях в социалните медии. Тя е запален привърженик на позитивността към тялото и провежда кампания #beaseitsmybody, посветена на жени с всякакви форми и размери.

Днес тя си сътрудничи с много модни марки и бутици, като Forever21, Target и JCPenney, съобщава BoredPanda.

Има голяма разлика между стандартите на модната индустрия и жените в реалния живот. Нещо повече, жените с големи размери представляват 68% от купувачите на модни продукти, според Glamour, но въпреки това много малък процент от тях действително работят в модната индустрия.

През 2016 г. Ашли Греъм се превърна в първия модел с размер плюс, който се е появявал на корицата на броя с банските на Sports Illustrated. Именно тя проправи пътя на модели тес извивки. Но самата моделка казва за CBS Sunday Morning, че не харесва думата „плюс размер“, защото разделя жените и ги поставя в категории.

Проучване на Университета във Флорида установява, че налагането на модели с нереалистични размери има отрицателен ефект върху „психическото и физическото здраве, включително води до по-ниско лично удовлетворение от собственото тяло“.