Ако попитате хората какво мислят за културното и политическото влияние на САЩ над останалия свят със сигурност ще получите смесени отговори, дори от американците.

Едно нещо е ясно- повечето европейци мислят, че политическото влияние на САЩ над света е било отрицателно през последните пет години, но смятат, че нещата са взели рязък обрат в положителна посока след избирането на Барак Обама за президент.

Когато стане въпрос за култура, на приноса на САЩ се гледа като на нещо по-комплексно. Някои аспекти са недолюбвани, докато други са обичани. Доста европейци казват, че ненавиждат американската храна, но посочват филмите и телевизионните предавания като най-добрия износ на страната.

Проучването е поръчано от The Wall Street Journal и е проведено от GfK сред 18 000 души в 18 страни - 16 европейски плюс САЩ и Русия.

Някои от резултатите съвпадат с добре познатите стереотипи. Например французите не харесват годините на управление на Буш и изказват най-силно отвращение от американската кухня в сравнение с останалите участници в проучването. Резултатите от проучването са изненадващи в някои аспекти, особено когато става въпрос за това как американците гледат на ролята на собствената им страна в световен план и на приносът й към световната култура.

Общо 39% от участниците смятат, че културното влияние на САЩ над света е отрицателно, докато 22% са на противоположното мнение. Сред европейските участници 32% казват, че влиянието е отрицателно в сравнение с 26% който го смятат за положително. Американците са малко по-песимистични от средното ниво, като 46% от тях виждат отрицателно влияние, а 33% положително.

В няколко от изследваните страни преобладава положителната оценка. В Италия съотношението е 39% за положително влияние към 25% за отрицателно. Великобритания (38% към 31%), Полша (32% към 24%), България (29% към 25%) и Румъния (29% към 26%) също регистрират повече положителни, отколкото отрицателни отговори.

Най-негативно настроени към културното влияние на САЩ над света са в Гърция, където 58% смятат така, в Русия 45% и Унгария 40%.

Гърците, които дават на политическото и културното влияние на САЩ някои от най-негативните оценки, са също така и най-ентусиазираните почитатели на американски филми и телевизия, като 52% ги определят като най-добрият износен продукт на страната. Унгарците (51%) и холандците (50%), които също дава негативни оценки за политическото и културното влияние на САЩ, също се оказва почитатели на Холивуд.

Изненадващо общо 32% от американците, участвали в проучването, посочват филмите и телевизията като най-лошия принос на страната към световната култура.

Други страни определят американската храна като най-лошия принос към световната култура. Общо 65% от французите дават този отговор, което е и най-високият дял измежду всички държави, участвали в проучването. Швейцарците (56%) и германците (52%) не изостава много назад.

Резултатите за Франция са интересни, като се има предвид, че McDonald's е на практика вездесъща в страната, а друга щатска верига Starbucks разширява мрежата си в Париж през последните няколко години.

По отношение на политиката почти две трети от участниците определят влиянието на САЩ върху света като негативно през последните пет години. Най-песимистичната страна е Гърция, където 88% от хората казват, че политическото влияние на САЩ е било лошо или много лошо. В други страни като Холандия (80%), Швейцария (80%) и Белгия (78%) също преобладават негативните мнения по отношение на щатската политика.

В нито една от страните участвали в проучването положителните мнения не надхвърлят отрицателните по отношение на политиката на САЩ през последните пет години. Някои страни обаче са по-малко негативно настроени. В България например негативните мнения са 40%, а в Румъния 32%, което е най-ниското ниво.

Само 18% от американците одобряват политическото влияние на страната си над света в последните пет години.

Европейците са по-оптимистично настроени по отношение на президентството на Барак Обама от американците. В Белгия и Швеция 84% от участниците смятат, че политическото влияние на САЩ в света ще се промени в положителна или много положителна посока в резултат от избора на Обама. В Германия, Италия и Холандия процентът възлиза на 62%. В САЩ общо 61% дават отговор в полза на положителна или много положителна промяна.

Българските участници в проучването са сред най-малко ентусиазираните по отношение на подобна промяна, като 48% от тях смятат, че това ще се случи.